A A+ A++

Badanie holtera – przebieg badania i interpretacja wyników

Holter EKG to przenośne urządzenie diagnostyczne, które służy do monitorowania aktywności elektrycznej serca przez całą dobę. Jest to powszechnie stosowane narzędzie diagnostyczne w medycynie, które pozwala lekarzom na dokładne badanie rytmu serca pacjenta i wykrywanie ewentualnych zaburzeń.

Holtera EKG jest niewielkim urządzeniem, które jest podłączane do klatki piersiowej pacjenta za pomocą elektrod. Podłączenie jest bezbolesne i niewyczuwalne. Elektrody rejestrują impulsy elektryczne serca i przesyłają je do urządzenia, które zapisuje te dane w pamięci.

Kołatania serca? Sprawdź Holter ekg

Pacjent zazwyczaj nosi urządzenie Holtera EKG przez 24-48 godzin, podczas których prowadzi normalną aktywność dnia codziennego. Założenie holtera jest proste i nie wymaga obecności w gabinecie lekarskim. Przebieg badania jest nieinwazyjny, a sam holter nie przeszkadza w codziennie podejmowanych czynnościach.

Po zakończeniu okresu monitorowania, lekarz pobiera z urządzenia Holtera EKG informacje na temat aktywności elektrycznej serca pacjenta, które następnie analizuje. Na podstawie wyników badania Holtera EKG lekarz może stwierdzić, czy pacjent cierpi na zaburzenia rytmu serca, takie jak migotanie przedsionków czy tachykardię. Odpowiedni odczyt umożliwia postawienie właściwej diagnozy oraz dobór odpowiedniego leczenia.

Co może wykazać holter ekg

Wynik badania Holtera EKG może dostarczyć lekarzowi wielu informacji o funkcjonowaniu serca pacjenta. Co najczęściej można odczytać z holtera?

Otóż, holter EKG pozwala w głównej mierze na wykrycie nieregularnych rytmów serca, takich jak migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy czy tachykardia zatokowa. Te zaburzenia rytmu serca mogą powodować duszność, osłabienie, zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej i inne objawy. Należy pamiętać, że wiele z tych dolegliwości pojawia się w godzinach nocnych, w czasie snu.

Ponadto, wyniki holtera mogą wskazywać na istnienie bloków przedsionkowo-komorowych, które są zaburzeniami przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu. Bloki te mogą prowadzić do nieregularnego rytmu serca, osłabienia mięśnia sercowego i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Odpowiednia interpretacja wyników może dać również cenne wskazówki dotyczące skuteczności leków stosowanych do leczenia chorób serca. Na przykład, jeśli pacjent przyjmuje leki na arytmie, wynik badania Holtera EKG może pomóc lekarzowi w określeniu, czy leki są skuteczne i czy potrzebna jest zmiana dawki lub rodzaju leku.

Zapis wyniku holtera może pozwolić również na określenie średniego rytmu serca pacjenta w ciągu dnia. Ta informacja może pomóc lekarzowi w diagnozowaniu różnych zaburzeń rytmu serca, takich jak tachykardia czy bradykardia.

Holter wyniki i ich interpretacja

Wynik badania Holtera EKG powinien być odczytany przez lekarza specjalizującego się w chorobach serca, takiego jak kardiolog lub elektrofizjolog. Lekarz taki jest odpowiednio wykwalifikowany, by zinterpretować wyniki Holtera EKG i dokonać diagnozy na podstawie odczytanych danych.

Warto również zaznaczyć, że interpretacja wyników holter ekg nie powinna być dokonywana samodzielnie przez pacjenta, ponieważ wymaga to specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie elektrokardiologii. Zawsze należy udać się do lekarza kardiologa, który przeprowadził badanie holterem ekg, aby uzyskać pełną i rzetelną interpretację wyników oraz omówienie zaleceń terapeutycznych.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNakło nad Notecią: 19 IV 1943 Powstanie w Getcie Warszawskim
Następny artykułLicznik wylesiania pokazuje, w jakim tempie znikają drzewa