Kraków Airport zapytał mieszkańców Małopolski oraz województw: śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, czyli mieszkańców obszaru oddziaływania lotniska [z ang. catchment area], o opinię na temat planowanego rozwoju lotniska. Jak wynika z przeprowadzonych badań – krakowskie lotnisko postrzegane jest jako siła napędowa lokalnej gospodarki, a jego potencjał dostrzegają i doceniają nie tylko Małopolanie, ale też mieszkańcy sąsiednich województw.
Badania opinii publicznej na temat znaczenia lotniska i jego rozwoju dla gospodarki Małopolski zrealizowało w kwietniu 2019 r. na zlecenie Kraków Airport Biuro Badań Społecznych „Obserwator”. Przeprowadzono je na reprezentatywnej próbie 1500 dorosłych respondentów, w tym 900 z obszaru województwa małopolskiego oraz po 200 z województw: śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Dzięki badaniom ustalono szerszą perspektywę funkcjonowania portu, pozyskując wiedzę na ile powszechna jest świadomość gospodarczego i ekonomicznego oddziaływania lotniska na otoczenie.
Znakomita większość, bo aż 94% respondentów z Małopolski przypisuje krakowskiemu lotnisku istotne znaczenie dla regionu. Podobnie postrzegają znaczenie Kraków Airport dla województwa małopolskiego respondenci z pozostałych badanych województw. Pozycja Kraków Airport na gospodarczej mapie regionu jest powszechnie i wysoko oceniana. Można domniemywać, że wyniki wskazują pośrednio na wysoki priorytet powszechnie przypisywany lotniskom jako katalizatorom rozwoju danego kraju i regionu, ale subiektywne opinie respondentów mają potwierdzenie w rzeczywistości. Wystarczy wspomnieć, że każdy milion odprawionych na lotnisku pasażerów generuje ok. 1000 miejsc pracy na lotnisku i w jego otoczeniu biznesowym.
Rozwój związany z rozbudową Kraków Airport popiera zdecydowana większość respondentów z Małopolski (90,2%). Pogląd ten podziela 81% respondentów z Podkarpacia, 77% ze Świętokrzyskiego oraz 80% ze Śląska. Świadomość potrzeby inwestowania w infrastrukturę lotniskową w celu podtrzymania pozytywnych trendów rozwojowych jest zatem niemal powszechna. Lotnisko rozwija się dzięki wzrostowi ruchu pasażerskiego, ten zaś wymaga inwestycji służących zwiększeniu przepustowości portu lotniczego, czyli jego zdolności obsługi rosnącej liczby podróżnych.
Mieszkańcy Małopolski w większości dostrzegają pozytywny wpływ rozwoju i rozbudowy krakowskiego portu lotniczego, nie tylko na region i jego stolicę – Kraków (przewaga odpowiedzi: „zdecydowanie zgadzam się ze stwierdzeniem”), ale także na miejscowość zamieszkania oraz rodzinę respondentów (przewaga odpowiedzi: „zgadzam się ze stwierdzeniem”). Większość respondentów, pośród których aż 71% ma za sobą przynajmniej jedną podróż lotniczą, traktuje lotnisko jako ważne także z prywatnego, osobistego punktu widzenia, z perspektywy byłego i/lub przyszłego pasażera lub członka jego rodziny.
Wśród czynników związanych z rozwojem lotniska i jednocześnie wpływających na powodzenie gospodarcze regionu respondenci ze wszystkich badanych województw wymieniają najczęściej turystykę (54,5% respondentów), infrastrukturę związaną z transportem (24,9%) oraz rozwój biznesu i handlu (20,2%), a także bezpośrednie i pośrednie oddziaływanie lotniska na rynek pracy (14,8%). Ponad połowa pytanych eksponuje zatem najsilniej kojarzony z lotniskiem cel odbywania podróżny do i z Krakowa, ale prawie 1/4 widzi jego rolę w szerszej perspektywie, jako elementu systemu transportowych naczyń połączonych, dzięki którym możliwe jest odbywanie podróży w różnych celach. Co piąty ankietowany wskazuje wprost na biznesowy cel podróży odbywanych dzięki Kraków Airport i przyczyniających się jednocześnie do rozwoju Małopolski.
Wyniki badań potwierdzają fakt, że lokalizacja krakowskiego lotniska, jego odległość od centrum miasta to wielki atut, którego efektem jest dynamiczny rozwój aglomeracji krakowskiej i Małopolski, nierozerwalnie powiązany ze wzrostem ruchu lotniczego. Liczby mówią same za siebie – tylko w 2018 roku turyści zostawili w Małopolsce prawie 14 mld złotych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS