Górale z Podhala przygotowali wniosek o wpisanie pasterstwa i bacowania na listę niematerialnego dziedzictwa narodowego. To przypomnienie o wołoskich korzeniach mieszkańców Karpat.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa narodowego tworzona jest na wzór listy światowego dziedzictwa UNESCO. O wpisie decyduje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z kultury pasterskiej czerpali wielcy polscy kompozytorzy
– Chcemy pokazać, że kultura pasterska w górach, która przywędrowała tu przed wiekami wraz z osadnikami, jest czymś unikatowym w naszym kraju. I przez lata była wyróżnikiem, poprzez barwny folklor: muzykę, taniec, stroje, przyśpiewki. Z tego naszego dziedzictwa czerpali wielcy polscy artyści: Witkiewiczowie, Stryjeńska, Szymanowski, Karłowicz czy Moniuszko. Nie chcemy, by ta dawna kultura pasterska zaginęła. Stąd wniosek o wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa narodowego – tłumaczy Andrzej Gąsienica-Makowski, jeden inicjatorów upamiętnienia kultury podhalańskiej, były prezes Związku Podhalan i starosta tatrzański, obecnie działający w Towarzystwie Produktu Górskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS