A A+ A++

fot. pl.freepik.com

Na ten dzień czekają wszystkie wnuki – 21. stycznia obchodzimy Dzień Babci. To odpowiedni czas, aby podziękować naszym seniorkom za to, jaką troską nas otaczają. Nie zapominajmy również o tych babciach, których nie ma już wśród nas. Powspominajmy wyjątkowe chwile, które z nimi zdążyliśmy spędzić.


W Polsce Dzień Babci obchodzimy od 1966 roku

21. stycznia 1966 roku Express Wieczorny ogłosił ten dzień Dniem Babci. Odbyło się to na pamiątkę tortu podarowanego rok wcześniej aktorce – Mieczysławie Ćwikilińskiej, która świętowała wówczas swoje 85. urodziny. Urodzinowy wypiek wręczono jej tuż po zakończonym spektaklu, w którym grała… babcię. Także od 1966 roku świętują japońscy dziadkowie. Japończycy na co dzień obdarzają osoby starsze szczególnym szacunkiem, nic więc dziwnego, że i samo święto jest dla nich wyjątkowe i nosi nazwę Dniem Szacunku Dla Wieku.

Amerykańskie, kanadyjskie i brytyjskie babcie swoje święto obchodzą od 2008 roku, lecz tam przypada ono w pierwszą niedzielę października i jest to równocześnie Dzień Dziadka. Stany Zjednoczone wybrały nawet symbol dla Narodowego Święta Dziadków, którym stała się niezapominajka. Jest to niezwykle ważne święto w kalendarzu Amerykanów, obchodzą je niezwykle rodzinnie, ucząc najmłodsze pokolenie szacunku i bycia pomocnym dla dziadków.

Z kolei Włosi traktują swoich dziadków jako aniołów stróżów i to dosłownie, ponieważ ich święto przypada 2. października, czyli dokładnie tego samego dnia, w którym, w kościele katolickim obchodzone jest święto Aniołów Stróżów.

Biblijne odniesienie do święta dziadków mają również Hiszpanie, którzy celebrują ten dzień 26. lipca, kiedy przypada dzień św. Joachima i św. Anny, którzy byli rodzicami Matki Boskiej. Podkreśla to olbrzymią rolę dziadków i równie wielki szacunek jakim są darzeni przez wnuczęta.

Jeszcze inne podejście do święta dziadków mają mieszkańcy Filipin oraz Francji. Filipińczycy święto Babci i Dziadka obchodzą w drugą niedzielę września. To właśnie wtedy lokalne organizacje przygotowują koncerty, przedstawienia i wiele innych atrakcji dla swoich seniorów. Dodatkowo oferują im darmowe badania medyczne, posiłki w restauracjach, czy też kwiaty. Z kolei Francuzi Dzień Babci celebrują od 1987 roku w każdą pierwszą niedzielę marca. Na tą wyjątkową okoliczność mają nawet specjalnie przygotowaną kawę o nazwie: „Café Grand’Mère”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu „Kawa Babci”.

Jesteśmy niezwykle ciekawi jakie Wy macie sposoby na świętowanie Dnia Babci? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach, być może staniemy się dla siebie wzajemnie inspiracją do tworzenia ciekawych tradycji, które w sposób szczególny pozwolą docenić naszych kochanych seniorów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuże problemy po opadach śniegu. Osiedla bez prądu, utrudnienia na A4
Następny artykułZdradzone przez matkę. “Kobiety milczą o bólu zadanym przez inne kobiety”