Dobiegł końca drugi sezon Ligi Centralnej piłkarzy ręcznych. AZS-AWF Biała Podlaska ponownie zajął w niej trzecie miejsce. Akademicy zdobyli 55 punktów i do miejsca drugiego, premiowanego udziałem w barażach o PGNiG Superligę, zabrakło trzech. Rok temu ich dorobek wyniósł 53 punkty, i był o dwa za mały, by wyprzedzić drugi KPR Legionowo (rozgrywki wygrała Ostrovia Ostrów Wlkp.).

AZS-AWF Biała Podl. – MKS Wieluń 34:25 (16:10).

AZS-AWF: Kwiatkowski, Adamiuk, Wiejak – Maksymczuk (7), Łazarczyk (2), Tarasiuk (1), Niedzielenko (7), Szendzielorz (1), Stefaniec (2), Mazur (5), Kozycz (1), Kandora (4), Antoniak (1), Baranowski (1), Wójcik (2), Wojnecki.

MKS: Waloch, Chuć, Galle – Kowalik (1), Węcek (4), Golański (3), Krzaczyński (2), Chłód (3), Hanas, Żółtaszek (1), Bernaś (3), Rogaczewski (5), Bednarek (1), Bożek (2), Królikowski.

Sędziowie: P. Gruszczyński (W-wa) i D. Żak (Radom).

Kary: AZS-AWF – 8 min., MKS – 10 min.

Już po niecałych pierwszych dziesięciu minutach sobotniego (20 maja) spotkania z MKS Wieluń było wiadome, że goście nie są w stanie toczyć z akademikami równorzędnej walki. Bialczanie wygrywali 6:1, by po kolejnym podobnym okresie prowadzić 10:4, w 24. minucie 13:6, a po celnym rzucie rozgrywającego najprawdopodobniej swój ostatni ligowy mecz Marcina Stefańca (w nowym sezonie chce całkowicie poświęcić się jedynie trenerce) – jeszcze wyżej, bo 15:7. W końcówce pierwszej połowy goście zmniejszyli stratę i na przerwę zespoły schodziły przy wyniku 16:10.

Jednak zaraz po wznowieniu gry i golu Patryka Niedzielenko znów przegrywali różnicą ośmiu bramek (20:12), ale po serii rzutów doskonale spisującego się w kontratakach Bartłomieja Mazura, Norberta Maksymczuka (z karnego) i Wiktora Wójcika przewaga AZS-AWF wzrosła do 25:15. W 44. minucie była jeszcze większa (27:16), bo wieluńskiego bramkarza kolejny raz pokonali Maksymczuk oraz Jakub Tarasiuk. Ostatni kwadrans to już bardziej pasywna gra akademików, w wyniku czego zamykający mecz gol Stefańca dał jego drużynie zwycięstwo 34:25.

Wyniki pozostałych meczów ostatniej kolejki sezonu 2022/23: Anilana – Nielba 31:26, Autoinwest – Olimpia 39:34, Padwa – Warmia 33:27, Orlen Upstream – Śląsk 30:35, Stal Gorzów Wlkp. – Zagłębie 29:31, Stal M. – KPR Legionowo 29:33.

Prawo do gry w PGNiG Superlidze uzyskał KPR Legionowo, a w barażach o awans do niej uczestniczyć może Stal Mielec (rywal to Zagłębie Lubin). Do I ligi spadły Warmia Olsztyn oraz Orlen Upstream Przemyśl.

W klasyfikacji strzelców pierwsze miejsce zajął Maksymczuk, który zdobył 130 goli i został wyprzedzony jedynie przez Grzegorza Dorsza z Autoinwestu Żukowo (224) i Konrada Cegłowskiego ze Śląska Wrocław (155). Jedenaste miejsce zajął Niedzielenko (116), a trzydzieste Leon Łazarczyk (90). Niestety, ci trzej najskuteczniejsi zawodnicy (plus bramkarz Emil Wiejak) opuszczają AZS-AWF i w nowym sezonie będą reprezentować inne kluby.