A A+ A++

Wysokie koszty produkcji amoniaku z gazu ziemnego powodują, że coraz więcej firm nawozowych podejmuje decyzje o rezygnacji z jego wytwarzania we własnym zakresie i wybiera import gotowego półproduktu. W tym kierunku chce też iść grupa kapitałowa Azoty. Zakupy amoniaku planuje rozpocząć po zakończeniu rutynowego remontu systemu rozładunkowego. Tym samym import ma ruszyć od października tego roku.

Z amoniaku powstaje mocznik (nawóz azotowy) oraz kwas azotowy (służy do produkcji roztworu azotanu amonu, a następnie nawozów saletrzanych). Stosowany jest również w przemyśle chemicznym, m.in. do produkcji kaprolaktamu, polimerów oraz jako czynnik chłodniczy.

W 2023 r. import amoniaku do Europy kształtował się na poziomie 3,5 mln ton. Azoty spodziewają się, że z uwagi na coraz większe wymagania związane z polityką klimatyczną i celami w ramach transformacji energetycznej oraz w związku z wysokimi cenami gazu w Europie, ten trend będzie się nasilał.

Azoty planują rozbudowę terminalu amoniakalnego

„W grupie Azoty planujemy obecnie rozwój terminalu amoniakalnego. Już dziś w całej grupie dysponujemy pojemnością ponad 50 tys. ton zdolności magazynowych dla amoniaku” – informuje w komunikacie prasowym Andrzej Dawidowski, wiceprezes Azotów, odpowiedzialny m.in. za biznes tworzyw i logistykę. Dodaje, że koncern ma w planach skalowanie terminalu poprzez zabudowę nowych zdolności przeładunkowych. Chodzi zwłaszcza o budowę nowych zbiorników i rozbudowę trakcji kolejowej.

„Potrzeby grupy Azoty to jedno, ale mamy również listę fir … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert w ramach Letniej Estrady MOK – “Bawimy się w rytmie lata”
Następny artykułPolicja apeluje: Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie podczas upałów