A A+ A++

Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na zdolność do uczenia się i zapamiętywania, a niektóre formy zanieczyszczeń są szczególnie niebezpieczne. Cząsteczka azotanu amonu, która ma związek z rolnictwem, nie tylko pogarsza wyniki dzieci w testach pamięci, ale także wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera i demencji u dorosłych.

Azotan amonu szkodzi pamięci dzieci i dorosłych

Azotan amonu to jeden z rodzajów zanieczyszczeń powietrza, który pochodzi głównie z rolnictwa. Okazuje się, że ma on bardzo negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na zdolność uczenia się i pamięci u dzieci.

Badania wykazały, że dziewięcio- i dziesięciolatki, które są narażone na wyższe stężenie azotanu amonu, osiągają gorsze wyniki w nauce. Co więcej, ta sama cząsteczka zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji u dorosłych. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Environmental Health Perspectives”.

Jakość powietrza w Polsce poprawia się

– Nasze odkrycie podkreśla potrzebę bardziej szczegółowych badań nad źródłami cząstek stałych i składnikami chemicznymi. Zrozumienie różnych niuansów jest bowiem kluczowe dla ustalenia przepisów dotyczących jakości powietrza i zrozumienia długoterminowych efektów neuropoznawczych – podkreślili autorzy artykułu z University of Southern California.

Badanie nad wpływem pyłów PM2,5 na ludzki mózg

W badaniu przeprowadzonym na 8500 dzieciach naukowcy sprawdzili, jak pyły zawieszone PM2,5, wpływają na ludzki mózg. PM2,5 to cząsteczki zanieczyszczeń powietrza, które są bardzo małe i mogą przedostać się do płuc, krwiobiegu, a nawet mózgu, pokonując barierę krew-mózg. Pyły te składają się z sadzy, pyłów, metali i związków organicznych, a ich obecność w powietrzu jest wskaźnikiem jego jakości.

Najwięcej tych cząsteczek pochodzi ze spalania paliw kopalnych, zwłaszcza w miastach, ale są one również efektem pożarów lasów, działalności rolniczej, aerozoli morskich i reakcji chemicznych w atmosferze.

Badacze zastosowali techniki statystyczne, by dokładniej zbadać 15 składników PM2,5 i ich źródła. Okazało się, że nie wszystkie zanieczyszczenia szkodzą w równym stopniu. Największe obawy wzbudził azotan amonu, który pochodzi głównie z rolnictwa i hodowli zwierząt, a jego wpływ na zdrowie mózgu wydaje się być szczególnie niebezpieczny.

Czy wody gruntowe będą mniej zanieczyszczone?
Czy wody gruntowe będą mniej zanieczyszczone?

– Bez względu na to, czy badaliśmy go osobno, czy w powiązaniu z innymi zanieczyszczeniami, zawsze wiązał się z gorszymi wynikami w nauce i gorszą pamięcią. To sugeruje, że ogólna szkodliwość PM2,5 to jedno, ale w tej mieszaninie są związki zagrażające nam bardziej niż inne – powiedziała główna autorka publikacji, dr Megan Herting.

Naukowcy: skutki PM2,5 mogą utrzymywać się przez całe życie

Badacze alarmują, że długotrwałe narażenie na pyły PM2,5, może mieć poważne konsekwencje dla naszego mózgu, które mogą utrzymywać się przez całe życie. Badania wskazują, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na naszą neurokognitywną funkcję, co może prowadzić do problemów z pamięcią i uczeniem się.

Eksperci apelują o wprowadzenie nowych przepisów dotyczących jakości powietrza, by zmniejszyć narażenie na te szkodliwe cząsteczki i chronić zdrowie społeczeństwa.

Zanieczyszczenie powietrza niszczy płodność
Zanieczyszczenie powietrza niszczy płodność

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCierpliwości!
Następny artykułKPP w Pabianicach z honorami obchodzi Narodowe Święto Niepodległości