A A+ A++

Azerbejdżańskie siły powietrzne powoli rozpoczęły długo wyczekiwaną rewolucję w lotnictwie myśliwskim. Podczas zakończonej przed kilkoma dniami edycji targów zbrojeniowych ADEX (Azerbaijan International Defence Industry Exhibition) resort obrony oficjalnie poinformował o zamówieniu chińsko-pakistańskich myśliwców JF-17 Block 3. Oprócz tego potwierdzono wcielenie do służby pierwszych egzemplarzy.

Oficjalna prezentacja JF-17 dla przedstawicieli rządu i wojska odbyła się 25 września w porcie lotniczym imienia Heydəra Əliyeva. Pojedynczy egzemplarz zaprezentowano prezydentowi İlhamowi Əliyevowi (synowi Heydəra). Wraz z samolotem pokazano bogaty pakiet uzbrojenia, między innymi chińskie pociski powietrze–powietrze PL-12 i PL-15, kierowane uzbrojenie powietrze–ziemia oraz turecki zasobnik celowniczy.

Szef resortu obrony, generał pułkownik Zakir Həsənov, oficjalnie poinformował głowę państwa o wprowadzeniu maszyn na wyposażenie sił powietrznych. Ale czy na pewno? Prezentowany egzemplarz to JF-17C noszący malowanie pakistańskich sił powietrznych. Nie pokazano maszyn w azerbejdżańskim malowaniu. Z drugiej strony jeśli samoloty faktycznie zamówiono w lutym, być może w celu przyśpieszenia dostaw wysłano nad Morze Kaspijskie egzemplarze przeznaczone dla sił powietrznych Pakistanu.

Prezydent Azerbejdżanu w kabinie JF-17C podczas oficjalnej prezentacji.
(The Presidential Press and Information Office of Azerbaijan)

Serwis Azernews już w lutym pisał o zawarciu umowy z Pakistańczykami w sprawie zakupu myśliwców. Za kwotę 1,6 miliarda dolarów Baku kupiło nieokreśloną liczbę maszyn. Pojawiały się informacje o podzieleniu zakupu na dwie transze po osiem myśliwców. Druga transza stanowić ma prawo opcji, które zostanie wykorzystane po dostarczeniu pierwszych ośmiu maszyn.

Inne źródła podają, iż Baku zakupiło w jednej transzy aż dwadzieścia cztery samoloty. Weryfikacji nie ułatwia fakt, że strona rządowa nie podzieliła się oficjalnie liczbą pozyskanych samolotów.

Oprócz samych myśliwców kupiono pakiet szkoleniowy i niezbędne uzbrojenie. Oczywiście cena może zależeć też od konfiguracji, na jaką zdecydowało się Baku – im bogatsze wyposażenie, tym cena jednostkowa wyższa. Z drugiej strony większa liczba maszyn sprawia, że cena jednostkowa spada.

Mimo wybrakowanych informacji zakup bez wątpienia stanowi rewolucję dla azerbejdżańskich sił powietrznych. Obecnie lotnictwo myśliwskie składa się jedynie z czternastu MiG‑ów‑29, z czego trzy to pozbawione radaru maszyny szkolno-bojowe. Są to maszyny mające lata młodości dawno za sobą. Dodatkowo kilka egzemplarzy mogło zostać zniszczonych przez rosyjskie pociski manewrujące, które 18 marca 2022 roku uderzyły w budynki Lwowskich Zakładów Remontowych, gdzie azerbejdżańskie maszyny przechodziły remont.

Azerbejdżan stał się czwartym użytkownikiem zagranicznym JF-17, a jeśli ostatecznie pozyska szesnaście maszyn, stanie się razem z Mjanmą drugim co do wielkości użytkownikiem tych maszyn. Największym użytkownikiem JF-17 wciąż pozostaje Pakistan, używający ponad 160 egzemplarzy.

Oprócz JF-17 premierę na targach ADEX miała również inna ciekawa maszyna. Przedsiębiorstwo TUSAŞ (znane też pod angielską nazwą Turkish Aerospace Industries) zaprezentował pierwszy głęboko zmodernizowany azerbejdżański samolot Su-25. W 2023 roku Azerbejdżan podpisał z TUSAŞ umowę, na której mocy spółka odpowiadać miała za modernizację floty Su-25.

Prace podzielono na dwa etapy. W ramach pierwszego maszyny otrzymały nowy system kierowania ogniem oraz zintegrowano je z tureckim i zachodnim uzbrojeniem. Drugi etap obejmował przebudowę awioniki i integrację z dodatkowym uzbrojeniem.

Zmodernizowane maszyny otrzymały oznaczenie Su-25 Laçin, co jest wyraźnym nawiązaniem do zwycięskiej wojny w Górskim Karabachu (korytarz Laçin łączył jego terytorium z Armenią). Azerbejdżanie dysponują trzydziestoma trzema Su-25 w odmianie bojowej i pięcioma szkolnymi. Pierwszego Laçina wprawdzie przekazano cztery miesiące wcześniej, jednak dopiero teraz zaprezentowano je szerszej publiczności.

Asuspine, GNU Free Documentation License, Version 1.2

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKris Kristofferson nie żyje. Kompozytor, piosenkarz i aktor miał 88 lat
Następny artykułJaką puszkę instalacyjną wybrać?