A A+ A++

Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton – poinformował wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Roboty nie dotarły jeszcze do tego złoża – dodał wiceminister.

 

Wiceminister aktywów państwowych przyznał, że obecnie ani Wyższy Urząd Górniczy, ani Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawują kontroli nad złożem bursztynu znajdującym się, wedle dokumentacji geologicznej, w Kątach Rybackich na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Poinformował o tym odpowiadając na pytania posłów Lewicy, którzy chcieli wiedzieć, ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu, kto wydobywa i komu sprzedaje tę kopalinę. – Należy podkreślić, że cena bursztynu jest kilkukrotnie wyższa od ceny srebra i może wynosić nawet 20 tys. zł za kilogram – mówił poseł Marek Rutka.

Wiceminister powiedział, że prace na przekopie Mierzei wciąż odbywają się nad złożem kopaliny. – A więc nie ma mowy o eksploatacji złoża – podkreślił. Dodał, że jak dotąd nikt nie wystąpił do ministerstwa środowiska o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu. Przypomniał, że o koncesję może ubiegać się inwestor, którym w przypadku przekopu Mierzei jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.



– Do czasu ewentualnego wydania koncesji Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawuje kontroli nad przedmiotową inwestycją – poinformował minister i przyznał jednocześnie, że ta instytucja otrzymała dokumentację geologiczną przekopu Mierzei, w której zawarta jest informacja o wielkości potencjalnego złoża bursztynu.

Źródło: Onet/PAP.

ZOBACZ WIĘCEJ NEWSÓW Z ELBLĄGA – BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA 

https://bit.ly/2ZMC5cv

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułToyota uruchomiła w Polsce kluczowe centrum napędów hybrydowych. Koncern sypie miliardami
Następny artykułTo pierwszy taki układ planetarny. Dwa gazowe olbrzymy krążą wokół młodszej wersji Słońca