A A+ A++

Zapomnij na moment o zagranicznych wakacjach i zaplanuj wycieczkę po Polsce. Jako kraj możemy pochwalić się siedemnastoma obiektami, które znalazły się na zaszczytnej i znanej na całym świecie liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część z nich warto odwiedzić w ramach weekendowego lub wakacyjnego wypadu. 

Zobacz wideo
Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Zamek krzyżacki w Malborku

Wznoszony od XIII do połowy XV wieku zamek był siedzibą zakonu krzyżackiego. Niestety został najpierw zdewastowany na przełomie XVIII i XIX wieku, a następnie po udanej rekonstrukcji został ponownie zniszczony podczas II wojny światowej w 1945 roku, kiedy to połowa zamku została zburzona. Budowla składa się z trzech części: zamku wysokiego, średniego oraz niskiego, gdzie znajdują się zachwycające kapliczki, krużganki, refektarze, bramy i baszty. Cały kompleks uznaje się za jedną z najpiękniejszych średniowiecznych twierdz, dlatego też w 1997 roku zamek krzyżacki został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warto odwiedzić to miejsce, jeśli interesujemy się historią Polski. Samo spacerowanie po średniowiecznych korytarzach może być dla wielu niemalże duchowym przeżyciem. Istnieje również możliwość wykupienia wycieczki z przewodnikiem, który opowie o sekretach zamku i przybliży jego historię. Na terenie budowli znajduje się również muzeum, które cieszy się pokaźną kolekcją zbiorów archeologicznych oraz starych rycin, czy wyrobów z bursztynu.

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Tego miejsca nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Były nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu został wpisany na listę UNESCO jeszcze w 1979 roku. Jest on symbolem Holocaustu, zbrodni hitlerowskich oraz symbolem wszystkich obozów zagłady na całym świecie. Dwa lata po zakończonej wojnie na terenie obozu powstało muzeum, które do dziś sprawuje pieczę nad terenem oraz reliktami poobozowymi, które turyści mogą zobaczyć na własne oczy. Jak możemy przeczytać na samej stronie muzeum

Nie sposób zrozumieć powojennej Europy i świata bez dogłębnej konfrontacji swojego wyobrażenia o człowieku z pozostałościami Auschwitz.

Z tego powodu warto wybrać się tam na wycieczkę przynajmniej raz w życiu, by na własne oczy zobaczyć pozostałości po niewyobrażalnej zbrodni.

Były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Stare miasto w Krakowie

Pierwsza stolica Polski, a jednocześnie pierwsze miejsce w naszym kraju, które znalazło się na liście UNESCO. Stare miasto w Krakowie wpisane zostało w roku 1978. To właśnie tam znajduje się słynny Wawel, gdzie na zwiedzających czeka między innymi legendarny smok ziejący ogniem. Jest to również najstarszy obszar miasta, jak sama nazwa wskazuje, i przez wielu turystów uznawana za najładniejszą. Głównymi zabytkami wartymi obejrzenia będąc na miejscu, są bez wątpienia kościół Mariacki, sukiennice i barbakan.

Szczawnica cieszy się dużym powodzeniem wśród osób wybierających się do sanatorium.

Puszcza Białowieska

W całym zestawieniu to miejsce robi niemałe wrażenie. Dlaczego? To jedyny obiekt, który jest w gruncie rzeczy terenem przyrodniczym, a nie konkretną budowlą lub częścią miasta. Puszcza Białowieska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Spowodowane to było jej ogromnym dziedzictwem i bogactwem biologicznym, była także doskonałym przykładem ważnych i stale trwających procesów ekologicznych. Dziś puszcza ta kojarzy nam się również z jej symbolem, czyli żubrem, który występuje na tych terenach naturalnie i dziko. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne, a okolicę można zwiedzać wraz z przewodnikami.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wpisana nieco później, bo w 2006 roku, wrocławska Hala Stulecia wzniesiona została na początku XX wieku. Turystów zachwyca przede wszystkim niecodzienną i ponadczasową architekturą, a od lat jest symbolem całego Dolnego Śląska oraz jego stolicy. Nazywana jest wręcz “perłą wrocławskiego modernizmu”, mimo tego, że liczy sobie ponad 100 lat. Organizowane są tam przede wszystkim wydarzenia kulturowe, a także sportowe czy polityczne. Zdecydowanie ważny punkt na liście zwiedzania Wrocławia.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzykre wieści dla fanów “Love Island”: Marta i Adam rozstali się. Miłość nie była odwzajemniona
Następny artykułNazwa tej rośliny złamie wam języki. Gdzie jej szukać?