Zarządzanie infrastrukturą IT w jakiejkolwiek firmie – małej czy dużej – w której jest więcej niż jeden komputer, to trudne zadanie. Stałe monitorowanie poprawnego działania sieci oraz niepożądanych w kontekście jej bezpieczeństwa zachowań pracowników, kontrola sprzętu i oprogramowania zainstalowanego na komputerach, a także zapewnienie sprawnej pomocy technicznej – to wszystko jest niezbędne, żeby zagwarantować spokojne i bezproblemowe funkcjonowanie technicznego zaplecza firmy, bądź jakiejkolwiek innej organizacji. A jeśli dodamy to tego konieczność ochrony przechowywanych i przetwarzanych danych, to robi się już naprawdę duże wyzwanie. Jak stawić mu czoła?
Artykuł przygotowany we współpracy z Axence
Najlepiej skorzystać z wyspecjalizowanego narzędzia, przygotowanego właśnie z myślą o organizacjach, którym zależy na jak najlepszym funkcjonowaniu infrastruktury IT, bezpieczeństwie sieci i legalności używanego oprogramowania, a także na optymalizacji kosztów związanych z wykorzystaniem infrastruktury informatycznej.
Jednym z takich narzędzi jest oprogramowanie nVision polskiej firmy Axence (którą możemy znaleźć pod adresem www.axence.net), obecne na polskim i światowym rynku od ponad 10 lat. Przez ten czas liczba instalacji nVision przekroczyła 700 000. Co ważne, oprogramowanie jest stale rozwijane, dzięki czemu możecie skorzystać już z nVision oznaczonego numerem 9.3.
Co dokładnie oferuje najnowsza wersja? Sprawdziliśmy to.
Oprogramowanie składa się z pięciu modułów: moduł Network odpowiada za monitoring sieci i usług, moduł Inventory pozwala na zarządzanie zasobami IT (sprzętem i oprogramowaniem), moduł Users umożliwia monitorowanie aktywności użytkowników, zwiększanie ich bezpieczeństwa i wydajności, moduł HelpDesk służy do prowadzenia zdalnej pomocy technicznej, a moduł DataGuard zapewnia ochronę danych.
Brzmi nieźle, ale istotne jest, jaką rzeczywistą funkcjonalność dają poszczególne moduły nVision.
Moduł Network na bieżąco skanuje sieć, wykrywa podłączone do niej urządzenia i serwisy TCP/IP, generuje interaktywne mapy sieci, analizuje poprawność transferu danych (odebrane/utracone pakiety), zapewnia bezpieczeństwo serwerowni poprzez monitorowanie serwerów (obciążenie procesora, zajętość dysków i pamięci, wykorzystanie transferu sieciowego) a także ich otoczenia – wilgotności, temperatury, zasilania itd. Oczywiście pozwala także na generowanie raportów oraz wysyłanie powiadomień i alertów w przypadku zaistnienia zdefiniowanych zdarzeń.
Moduł Inventory to szczegółowe informacje o poszczególnych stacjach roboczych w organizacji – konfiguracja sprzętowa, lista zainstalowanych aplikacji, aktualizacji systemu Windows, lista kluczy licencyjnych oprogramowania. Dzięki temu modułowi możliwe jest też zdalne odinstalowywanie oprogramowania ze stacji roboczych, a także uzyskiwanie informacji o zmianach konfiguracji sprzętowej czy instalacji programów. Pozwala on także na prowadzenie ewidencji majątku IT oraz na przeprowadzanie audytów sprzętu i oprogramowania.
Moduł Users pozwala na monitorowanie aktywności użytkowników poprzez szczegółowe kontrole dotyczące m.in. rzeczywistego czasu pracy, odwiedzanych stron internetowych czy używanych aplikacji. Moduł pozwala także na monitorowanie nagłówków wiadomości e-mail w celu zabezpieczenia przed phishingiem, a także na blokowanie wybranych stron internetowych i aplikacji. Administratorzy mają też możliwość podglądu pulpitu stacji roboczych oraz w przypadku uzasadnionej konieczności, np. podejrzenia o nieuczciwość pracownika, wykonywania zrzutów ekranowych.
Moduł HelpDesk to kompleksowe zarządzanie zgłoszeniami serwisowymi, wewnętrzny czat pozwalający na komunikację między użytkownikiem, a pracownikiem pomocy technicznej bądź administratorem, umożliwiający także przesyłanie plików i tworzenie rozmów grupowych, możliwość zdalnej instalacji oprogramowania, a także pełny zdalny dostęp do stacji roboczych z możliwością czasowego zablokowania myszki i klawiatury. Oczywiście moduł wyposażony jest także w rozbudowany system raportów i powiadomień. Nowością w wersji 9.3 jest m.in. obsługa umów o gwarantowanym poziomie świadczenia usług (SLA).
Moduł DataGuard, zapewniający bezpieczeństwo danych w sieci, oferuje między innymi informacje o urządzeniach (np. pendrive) podłączanych do wybranej stacji roboczej, pełną listę wszystkich urządzeń podłączonych do wszystkich stacji roboczych w sieci, zarządzanie prawami dostępu dla urządzeń, stacji roboczych i użytkowników, możliwość ustawienia reguł uprawnień dla całej sieci, wybranych grup bądź poszczególnych użytkowników. Dostępny jest również system alertów informujących o podłączonych urządzeniach i operacjach na nich.
Patrząc wyłącznie na funkcjonalność wyraźnie widać, że nVision jest zaawansowanym, kompleksowym narzędziem do zarządzania infrastrukturą informatyczną nawet w bardzo dużej organizacji. Ale funkcjonalność, choć ważna, nie jest jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy dane oprogramowanie jest naprawdę dobre. Nie mniej istotna jest intuicyjność, prostota i wygoda użytkowania. Również na tym polu system firmy Axence robi dobre wrażenie. Nawet dla autora tego tekstu – osoby, która choć na kwestiach IT zjadła zęby, to nigdy nie zajmowała się profesjonalnie administrowaniem zaawansowaną infrastrukturą – instalacja oprogramowania serwerowego nVision i podłączenie kilku stacji roboczych, co polega na instalacji „agentów” nie stanowiło większego problemu. Również korzystanie z poszczególnych funkcjonalności było całkiem proste i wygodne. Audyt sprzętu i oprogramowania, monitorowanie wykorzystania sieci, definiowanie nowych alertów, zablokowanie dostępu do stron internetowych – wykonanie tych czynności, dzięki dobrze zaprojektowanemu graficznemu interfejsowi, nie powinno sprawić problemów nawet początkującemu administratorowi.
Podsumowując, niezależnie od tego, czy zarządzacie infrastrukturą IT w małej, średniej czy naprawdę dużej organizacji (albo całą organizacją) poważnie rozważcie skorzystanie z nVision firmy Axence. Tym bardziej, że w wersji dla 10 stacji roboczych możecie z niego skorzystać bezpłatnie. Jeśli posiadacie w sieci więcej urządzeń, formularz na stronie producenta umożliwi szybką wycenę Waszej licencji. Szczegóły dostępne są na stronie firmowej, pod adresem: www.axence.net.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS