– Zbudujmy kompromis – apelował przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich Piotr Janowicz. Podkreślił, że stowarzyszenie sprzeciwia się eliminacji religii i etyki ze szkół – możliwości zadawania w szkołach fundamentalnych pytań, braku miejsca na religię różnych wyznań. Uczestnicy happeningu przynieśli transparenty: “Religia i etyka ponad podziałami”, “Lekcje religii i etyki wolne od polityki”.
Religia w szkole. Napisali list do Dudy
Podczas krótkiego przedstawienia ubrana na czarno kobieca postać w białej masce zakrywała po kolei oczy, uszy i usta. Narrator czytał m.in., że Ministerstwo Edukacji Narodowej udaje, że nie widzi, że w skali kraju większość uczniów uczęszcza na lekcje religii, nie słyszy sprzeciwu uczniów, rodziców, nauczycieli religii i przedstawicieli związków wyznaniowych wobec zmian wobec zmian wprowadzanych przez MEN. Kobieca postać, po założeniu białego fartucha, podała postaciom symbolizującym uczniów tabliczki z napisami: “religia” oraz “etyka” po czym pokazała tabliczkę: “ministrae” – z łac. “służąca”.
Janowicz poinformował, że stowarzyszenie planuje obywatelską inicjatywę ustawodawczą w sprawie nauczania religii i etyki.
W piątek Stowarzyszenie Katechetów Świeckich przekazało PAP list otwarty skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i minister edukacji Barbary Nowackiej ws. lekcji religii i etyki. Proponuje w nim, aby lekcje religii i etyki były obligatoryjnymi i wymiennymi przedmiotami szkolnym. Autorzy listu postulują jak najszybsze zawarcie porozumienia “w kwestii moralnego i etycznego kształcenia dzieci i młodzieży”. Postulaty SKŚ poparł na happeningu Lesław Ordon z NSZZ “Solidarność”.
Jak ma wyglądać religia w szkole?
Propozycje MEN zmian w rozporządzeniu dotyczącym organizacji lekcji religii zakładają zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo; lekcje te miałyby się też odbywać przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach jest nieobowiązkowa i odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym, zgodnie z obecnym rozporządzeniem, nie jest wliczana do średniej ocen rocznych.
Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało PAP, że list Stowarzyszenia Katechetów Świeckich został skierowany do analiz prawnych. Biuro prasowe KPRP zaznaczyło, że w tym samym czasie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska skierowała do TK nowelizację rozporządzenia MEN dotyczącą – w przypadku nauczania religii – możliwości łączenia grup dzieci z oddziałów lub klas. Biuro KPRP zaznaczyło, że TK w sierpniu zabezpieczył wniosek I prezes SN przez zawieszenie stosowania zaskarżonego rozporządzenia do czasu wydania przez TK ostatecznego orzeczenia.
Według MEN postanowienie zabezpieczające TK nie wywołuje skutków prawnych. Celem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich (SKŚ) jest inicjowanie i organizowanie działań związanych z reprezentowaniem interesów katechetów świeckich. Stowarzyszenie deklaruje, że jest otwarte również na osoby konsekrowane uczące religii oraz na wszystkie środowiska, którym zależy na dobru katechezy w Polsce.
Posłuchaj podcastu!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS