A A+ A++

Redakcja pisma samorządowego „Wspólnota” regularnie przygotowuje raport o kondycji finansowej polskich samorządów. Powstaje dokument oceniający ich sytuację. Augustów po latach okupowania dołu tabeli awansował na 16. miejsce w Polsce na 267 miast powiatowych.

Augustów wśród najlepszych

Ranking nie opiera się na subiektywnych ocenach, ale na obiektywnych wskaźnikach finansowych. Nie decyduje tu opinia, ale fakty i liczby. Specjaliści przygotowując raport porównują obiektywny wskaźnik finansowy, jakim jest nadwyżka operacyjna danego miasta.

Jak czytamy w raporcie:

„Wartość nadwyżki operacyjnej to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących sytuację finansową jednostki samorządowej. Decyduje o możliwościach rozwojowych, o tym, ile środków możemy przeznaczyć na nowe przedsięwzięcia po zaspokojeniu bieżących potrzeb wydatkowych. W dużym stopniu wartość tego wskaźnika wynika z obiektywnych warunków, w których funkcjonują władze samorządowe. Wiąże się więc ze zmianami koniunktury gospodarczej, strumieniami dochodów zarówno własnych, jak i transferów, z zakresem obowiązków narzucanym przez przepisy, a skutkujących wielkością wydatków na utrzymanie różnych usług i instytucji.”

Można powiedzieć, że raport w sposób obiektywny ukazuje kondycję finansową samorządów. Bierze on pod uwagę nie tylko różnicę między wielkością bieżących dochodów i bieżących wydatków, ale także wielkość spłat wcześniejszego zadłużenia. Pokazuje w ten sposób jak Burmistrzowie radzą sobie z gospodarowaniem finansami.

Gospodarność popłaca

Awans Augustowa z 45 miejsca w latach 2017-2019 na 16 w latach 2020-2022 (oceniane są okresy dwuletnie) dowodzi sprawnego zarządzania finansami i najwyższej gospodarności. Wysoka nadwyżka operacyjna zapewnia miastu stabilność finansową i gotowość do podejmowania inwestycji, ubiegania się o środki zewnętrzne i realizowania kolejnych potrzeb mieszkańców.

Finanse są dla miasta fundamentem. Dlatego od pierwszych dni kadencji postawiłem na zespół specjalistów i uważne zarządzanie budżetem. Inwestujemy najwięcej w historii, ale jednocześnie gospodarujemy rozważnie. Wyjątkowym osiągnieciem jest fakt, że utrzymujemy jedną z najwyższych nadwyżek operacyjnych w Polsce, przy jednoczesnym rekordowym poziomie ponad 300 milionów na inwestycje oraz utrzymaniu najniższych stawek podatkowych w regionie. – wyjaśnia Burmistrz Karolczuk

Jak wypadają inne miasta regionu?

Inne miasta powiatowe regionu nie mają dużych powodów do zadowolenia z raportu. Oto przykładowe pozycje:

– Augustów – 16. Miejsce

– Grajewo – 59. Miejsce

– Mońki – 131. Miejsce

– Siemiatycze – 223. miejsce

– Giżycko – 247. Miejsce

– Olecko – 249. miejsce

– Sejny – 257. miejsce

Doskonale pamiętam czasy, kiedy doprowadzono sytuację finansową miasta do takiej zapaści, że w nocy gaszono latarnie. Pół województwa śmiało się wtedy z Augustowa. Brakowało środków na inwestycje, dług przekraczał 1/3 budżetu. Dziś dbamy o finanse i jesteśmy w czołówce samorządów. – mówi Zastępca Burmistrza Filip Chodkiewicz

UM Augustów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrowiecka Akademia Nauk Stosowanych. Trwa International Week Ostrowiec Świętokrzyski 2024
Następny artykułNowa akcja policji. Od dziś mandat i punkty karne jak w banku