A A+ A++

Według badań spektrum autyzmu występuje coraz częściej, średnio u 1 na 54 osoby. Jest to też związane z coraz lepszymi narzędziami diagnostycznymi.

Projekt Respektrum jest skierowany do pracodawców, a jego celem jest zminimalizowanie wykluczenia społecznego na rynku pracy osób dorosłych w spektrum autyzmu w normie intelektualnej.

Jak twierdzi Małgorzata Krzeszowska, Kierownik Działu Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim Wrocławia, który realizuje projekt, jego zadaniem jest podnoszenie świadomości przedsiębiorców na temat zjawiska społecznego, jakim jest autyzm.

Świadomy pracodawca jest w stanie zlikwidować bariery i stworzyć warunki umożliwiające zatrudnienie i retencję pracowników z autyzmem.

Małgorzata Krzeszowska

Szansa na otwarcie rynku pracy dla osób w spektrum autyzmu

Respektrum to pierwszy taki projekt w Polsce realizowany przez samorząd. Dla wielu pracodawców jest to również pierwszy kontakt z informacjami na temat osób neuroróżnorodnych w spektrum autyzmu.

W ramach przedsięwzięcia działy HR i rekruterzy mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach, które składają się z części teoretycznej i warsztatowej. Dzięki nim mogą nauczyć się, jak odpowiednio napisać ogłoszenie o pracę oraz przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z uwzględnieniem potrzeb, możliwości i ograniczeń osób w spektrum autyzmu. Projekt bierze też pod uwagę edukację społeczną, która wcześniej nie była realizowana w tak szerokim zakresie.

Dotychczas znane nam programy dedykowane były osobom autystycznym, ale nie pracodawcom. Tymczasem usystematyzowanie wiedzy może otworzyć rynek pracy dla osób w spektrum autyzmu w normie intelektualnej.

Małgorzata Krzeszowska

Przeszkolono ponad 250 osób 

W ciągu dwóch lat trwania projektu, przeprowadzonych zostało szereg szkoleń i warsztatów, w których udział wzięło ponad 250 osób. Były to m.in. jednostki miejskie, wrocławskie uczelnie, urzędy jak i prywatni przedsiębiorcy oraz korporacje. Brały w nich udział zarówno firmy zatrudniające kilka, jak i kilka tysięcy pracowników, gdzie potencjalnie zatrudnienie mogłoby znaleźć kilkanaście osób w spektrum autyzmu. Po szkoleniu przedsiębiorstwo może oznaczyć się specjalną nalepką jako miejsce przyjazne autystom.

Były też przypadki, gdzie poprzez nasze szkolenia pracownicy zaczęli otwarcie mówić o swojej neuroróżnorodności.

Małgorzata Krzeszowska

Przedsiębiorcom coraz częściej zależy na wiedzy

Jak twierdzi Małgorzata Krzeszowska, projekt Respektrum stale się rozwija.

Regularnie zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy chcą, abyśmy szkolenie przeprowadzili w ich firmach. Pobudki są różne. Cześć firm chce podążać za obowiązującymi trendami, które mocno promują atrakcyjność inkluzyjnego zespołu pracowników, a część szuka rozwiązań, które mogłaby wdrożyć po tym, jak jeden z pracowników komunikuje, że jest w spektrum.

Małgorzata Krzeszowska

Rośnie liczba zainteresowanych organizacji

Liczba firm i instytucji, w których przeprowadzono szkolenie stale rośnie. Są one nie tylko z Wrocławia, ale również z bardziej odległych miejsc.

Chcielibyśmy dotrzeć z naszym szkoleniem do jak największej ilości firm, ponieważ autyzm nie jest już niszową kwestią. Jest coraz więcej osób, które otrzymują taką diagnozę. Co ważne, coraz częściej osoby te decydują się na wyjście z cienia i wprost mówią w miejscu pracy o fakcie bycia w spektrum.

Małgorzata Krzeszowska

Indywidualne podejście do potrzeb odbiorców

Każde przeprowadzane szkolenie jest przygotowywane indywidualnie pod kątem firmy, która się w tym celu zgłasza. Jest ono dostosowywane do sygnalizowanych przez nią potrzeb.

Firmy, które są zainteresowane takim szkoleniami lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę na temat pracowników w spektrum, mogą znaleźć wszelkie informacje na stronie projektu lub skontaktować się bezpośrednio z Działem Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Doceniony nie tylko we Wrocławiu, ale i w Europie

Projekt Respektrum otrzymał już dwie prestiżowe nagrody. Został krajowym laureatem w konkursie EEPA 2023 (Europejskiej Nagrody Przedsiębiorczości) w kategorii „Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne”, którego finał odbył się w Bilbao.

Kolejnym dużym sukcesem okazała się Nagroda Karty Różnorodności, gdzie Respektrum wygrało w głosowaniu internautów w kategorii DEI w samorządach (diversity, equity, inclusion – różnorodność, równość, włączanie).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaliny, śliwki, pomidorki! Sezon na owoce i warzywa w pełni
Następny artykułECDC: walka z WZW kluczem do zmniejszenia liczby zachorowań na raka wątroby