Komu PPK może się opłacać?
PPK to jedna z wielu możliwości długoterminowego oszczędzania na przyszły okres emerytalny. Dzięki unikatowym zasadom, na prywatny rejestr uczestnika PPK kierowane są wpłaty z trzech źródeł: od samego pracownika, jego pracodawcy oraz Skarbu Państwa.
Taka konstrukcja i wysokość wpłat daje pracownikowi konkretne korzyści finansowe. Jak podaje PFR Portal PPK w styczniowym numerze biuletynu Pracowniczych Planów Kapitałowych, kto nie wypisał się z PPK może liczyć po blisko trzech latach oszczędzania – w zależności od subfunduszu – od 898% do 99% zysku, wliczając w to dopłaty ze strony pracodawcy oraz ze strony Skarbu Państwa. Uczestnik widzi to na swoim prywatnym rejestrze, gdzie złotówka odłożona przez niego do PPK w praktyce jest pomnażana przez dwa dodatkowe źródła. Nadrzędnym celem instytucji finansowej jest wypracowanie dodatkowo jak najwyższego zysku poprzez inwestowanie gromadzonych środków w fundusze zdefiniowanej daty. Według danych pochodzących z prowadzonej przez PFR SA Ewidencji PPK na koniec grudnia 2022 roku w PPK uczestniczy już 2,52 mln osób, co przekłada się na partycypację w wysokości ponad 34,5%. Co istotne, łączna wartość aktywów netto wszystkich funduszy zdefiniowanej daty wynosi blisko 12 mld zł.
Inspirujące doświadczenia zagraniczne
Założeniem programu PPK było oparcie go na systemie Funduszy Zdefiniowanej Daty. Koncepcja ta, zwana również funduszami cyklu życia, pozwala na dostosowanie strategii inwestycyjnej do profilu ryzyka w zależności od wieku uczestnika.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS