Już od stycznia 2023 roku rząd ma wprowadzić opłaty na 1400 kilometrach dróg krajowych i autostrad w Polsce. Chodzi o te drogi, które dziś jeszcze są bezpłatne – poinformowało dziś RMF FM. Taką obietnicę gabinet premiera Mateusza Morawieckiego złożył w Krajowym Planie Odbudowy, zatwierdzonym przez Komisję Europejską.
W środę 1 czerwca 2022 roku Komisja Eeuropejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności. Tym samym rządowe plany ujrzały światło dzienne.
Rząd: nowe odcinki autostrad i dróg ekspresowych będą płatne
Jak podaje RMF rząd zobowiązał się w Krajowym Planie Odbudowy m.in. do tego, że nowe odcinki autostrad i dróg ekspresowych mają być płatne, a w centrach największych miastach ma być wprowadzany zakaz ruchu samochodów spalinowych.
Zobacz także
Z unijnego dokumentu wynika, że 1400 kilometrów nowych ekspresówek i autostrad ma zostać objętych opłatami na początku przyszłego roku – chodzi o koniec I kwartału 2023 roku.
Dotąd ministrowie nie chwalili się, że w KPO jest zaszyty taki warunek, by dostać środki na rozbudowę sieci kolejowej. Co więcej zaprzeczali, że nowe drogi będą płatne.
Za rok do centrów dużych miast nie wjedziesz. Albo zapłacisz
W KPO jest mowa także o tym, że za dwa lata – w 2025 roku – w centrach największych miast będzie wprowadzany zakaz wjazdu dla aut spalinowych, jeśli przekroczone będą normy środowiskowe.
Wjazd samochodami do centrów dużych miast ma być albo zakazany albo obłożony opłatami.
Tak ma być w całej Polsce. Jak czytamy w Krajowym Planie Odbudowy, ograniczenia mają dotyczyć miast, w których jest ponad 100 tysięcy mieszkańców. Mają w nich powstać strefy niskoemisyjne, do których wjeżdżać będą mogły tylko samochody ekologiczne, czyli na przykład zasilane prądem lub wodorem – podaje RMF.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,od-2023-roku-zaplacimy-za-ekspresowki-i-nowe-autostrady-rzadowe-plany-ujawnione,wia5-1-6721.html
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS