Specjalny autobus oferujący bezpłatne spotkania z ekspertami zajmującymi się problematyką nowotworową będzie dostępny dla mieszkańców Lublina już 25 lipca, podczas festiwalu Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Spotkania będą się odbywać przez cztery dni, w ramach kampanii informacyjnej „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” organizowanej przez Komisję Europejską w ramach Misji Rak.
Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2021 roku 9,1 tys. mieszkańców województwa lubelskiego usłyszało diagnozę: nowotwór złośliwy, a 4,8 tys. osób zmarło w wyniku tej choroby. Według badania wśród mężczyzn dominują nowotwory układu moczowego, płuc oraz przewodu pokarmowego. Kobiety częściej chorują na raka gruczołu piersiowego, przewodu pokarmowego, narządu rodnego i płuc.
Aby zwiększać świadomość w zakresie profilaktyki, badań przesiewowych oraz diagnostyki onkologicznej, Komisja Europejska wystartowała z objazdową kampanią informacyjną pod hasłem: „Miej baczne oko na raka!”. W ten sposób UE zachęca Polaków do poszerzenia swojej wiedzy na temat tej choroby oraz aktualnego postępu nauki w walce z nią – w tym finansowanych badań.
Lublin to ostatni – po Katowicach, Gdyni, Grunwaldzie i Wrocławiu – przystanek unijnego autobusu. Dla lublinian, eksperci będą dostępni codziennie od 25 do 28 lipca na Starym Mieście oraz na Placu Litewskim. W trakcie spotkań informacyjnych, personel medyczny oraz naukowcy podzielą się wiedzą w zakresie profilaktyki raka i walki z tą chorobą oraz wskazówkami dotyczącymi właściwego stylu życia, diety, nawyków, a także regularnych badań.
Czego będzie można się dowiedzieć?
Wśród zaplanowanych tematów są, m.in.:
- Jakie są dostępne rozwiązania, metody diagnostyki oraz leczenia, którymi dysponuje współczesna medycyna?
- Jak dobrze jesteśmy przygotowani do walki z nowotworami?
- Jakie badania są obecnie prowadzone na ten temat?
- Jakie badania przesiewowe warto wykonywać?
Specjalnymi gośćmi tych spotkań będą pacjenci onkologiczni, którzy opowiedzą o walce z chorobą z własnego doświadczenia.
Na wydarzeniu w niedzielę obecna będzie również Joanna Górska – dziennikarka prasowa, telewizyjna i radiowa, prowadząca “Pytanie na Śniadanie” w TVP 2, trenerka wystąpień publicznych, wykładowczyni SWPS, prezeska Fundacji Silni Sobą, Amazonka – która tak opowiada o swoich przeżyciach:
Od sześciu lat, szczęśliwie, jestem w remisji trójujemnego raka piersi. Przeszłam chemioterapię, operację i radioterapię. Proces leczenia był bardzo ciężkim przejściem nie tylko dla mnie, ale i dla całej mojej rodziny. Cały czas przyświecała nam jednak myśl, że rak został wcześnie wykryty i że to daje nam szansę na sukces. Teraz jestem żywym dowodem na to, że wczesne wykrycie to życie. Aktywnie działam na rzecz profilaktyki antynowotworowej. Na co dzień nie interesujemy się takimi sprawami. Otwieramy oczy dopiero wtedy, gdy kryzys zdrowotny dotknie nas bezpośrednio lub kogoś z naszych bliskich. Trzeba się badać, mieć kontrolę nad własnym zdrowiem i znać swój organizm. Ważne jest też, aby pokazywać, że rak to nie wyrok. Że medycyna się rozwija i daje dużo możliwości. Że po raku można żyć pełnią życia i cieszyć się każdym dniem z bliskimi. Zaangażowałam się w unijną kampanię „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!”, ponieważ głęboko wierzę, że im więcej będzie się mówić o zdrowiu, tym lepiej. Spotkajmy się i dajmy sobie siłę! To będzie wyjątkowy dzień. Nie mogę się go doczekać.
Wydarzenie kierowane jest do osób w każdym wieku. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa zarówno dorosłych, nastolatków, seniorów, jak i dzieci od szóstego roku życia. W autobusie dostępny będzie kącik z bezpłatnymi materiałami informacyjnymi, tablety z quizami na temat znajomości tematyki chorób nowotworowych, a także fotobudka.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Na rodziców z maluchami czeka interaktywna zabawa w basenie z kulkami oraz kącik badacza. Dzieci będą mogły wcielić się w rolę naukowca i obejrzeć różnego rodzaju komórki pod mikroskopem.
Miejsce wydarzenia i data:
Carnaval Sztukmistrzów 2024
Lublin, Stare Miasto, Plac Litewski
25–28.07 w godzinach 12:00–20:00
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie: Spójrz, Polsko! | Research and Innovation (europa.eu).
Źródło: Komisja Europejska / All 4 Comms
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS