A A+ A++

Agencja AFP wskazuje, że ambasady obcych państw mają przejść zdecydowane zmiany, jeśli chodzi o funkcjonowanie, gdy USA wycofają pozostałych 2500 żołnierzy z Afganistanu do 11 września br., rocznicy ataków terrorystycznych na USA z 2001 roku, które zapoczątkowały amerykańską inwazję i najdłuższą w historii kraju wojnę. W związku z tym rosną obawy tysięcy Afgańczyków, zatrudnionych w ambasadach obcych państw, przed odwetem ze strony talibów, uważających ich za zdrajców.

Afgański analityk polityczny Sajed Nasir Musawi uważa, że australijski przykład może zostać powtórzony w najbliższych miesiącach. “Kraje zachodnie nie są przekonane, że obecny rząd przetrwa” – powiedział AFP Musawi.

Władze Afganistanu utrzymują, że są w stanie powstrzymać talibów przed przejęciem władzy siłą, ale bojownicy, którzy codziennie atakują siły bezpieczeństwa, w ostatnich miesiącach poczynili znaczne zdobycze terytorialne.

Talibowie w pełni lub częściowo kontrolują tysiące dystryktów w kraju i zaczęli okrążać kilka dużych miast, stosując taktykę podobną do tej, która poprzedziła ich dojście do władzy w 1996 roku – wskazuje AFP. Niektórzy obserwatorzy uważają, że islamscy bojownicy czekają na koniec wycofywania się Amerykanów z Afganistanu, zanim rozpoczną ofensywę zakrojoną na szeroką skalę.

Premier Australii Scott Morrison ogłosił we wtorek, że ambasada w Kabulu zostanie zamknięta “tymczasowo” 28 maja “z powodu zbliżającego się międzynarodowego wycofania wojsk z Afganistanu”, które tworzy “coraz bardziej niepewne środowisko bezpieczeństwa”. “Wznowimy stałą obecność w Kabulu, gdy okoliczności na to pozwolą” – zadeklarował.

Reklama


PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Profesor Samsonowicz, Honorowy Obywatel Łomży
Następny artykułBiuro wirtualne w Warszawie – co warto wiedzieć?