A A+ A++

Australia stanie się ważnym graczem na rynku surowców do baterii dla aut elektrycznych. Duże złoża litu, niklu, kobaltu lub miedzi przyciągają inwestycje.

Złoża niklu, litu i kobaltu dają szansę na ogromne zyski z elektromobilności /©123RF/PICSEL

Rosnące światowe zapotrzebowanie na magazynowanie energii elektrycznej staje się pomału kołem zamachowym dla uruchamiania nowych projektów górniczych w Australii. Biuro Głównego Ekonomisty australijskiego rządu szacuje, że do roku 2022/23 do nowych miejsc wydobycia surowców akumulatorowych napłynie ponad 9 mld dolarów USA.

Elektromobilność okazuje się być motorem wzrostu, szczególnie w przypadku litu. Podczas gdy światowe zużycie litu w 2017 r. nadal wynosiło 211 tys. ton (odpowiednik węglanu litu), do 2025 r. może wzrosnąć do około 850 tys. ton.

Lit “made in Australia” tańszy niż inne

Jak podaje “Germany Trade & Invest”, Australia ma ważną przewagę konkurencyjną w wydobyciu tego kluczowego surowca. Na czerwonym kontynencie lit jest pozyskiwany z rudy spodumenu, która może być przetwarzana bezpośrednio na wodorotlenek litu stosowany przez producentów akumulatorów samochodowych.

To sprawia, że australijski lit jest o 10 do 15 procent tańszy od południowoamerykańskiego. Tam lit jest wydobywany z solanek słonych jezior. Jednakże powstający węglan litu musi być dalej przetwarzany w celu osiągnięcia wysokiej jakości baterii. (…)

Nikiel i kobalt także na fali

Innymi ważnymi surowcami do produkcji baterii są nikiel i kobalt. Łącznie w Australii planowane jest 14 projektów wydobycia niklu o wartości inwestycji co najmniej 3,7 mld dolarów. Po dostawach głównie dla przemysłu stalowego, duży zakład do produkcji siarczanu niklu poszukiwanego przez producentów baterii zostanie zbudowany w Kwinana, w zachodniej Australii, do 2019 roku. Początkowa zdolność produkcyjna wynosząca 100 tys. ton ma być później podwojona. Rozważa się również produkcję siarczanu kobaltu.

Więcej informacji na portalu

Pobierz

Sprawdź:  , ,

Źródło informacji:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSposób na uniknięcie kar mogących sięgać do 100 mln zł, czyli POST-RODO
Następny artykułDzień kota: Pupile i gospodarka