A A+ A++

Wizerunek zmarłej we wrześniu 2022 roku Elżbiety II w ciągu kilku najbliższych lat zniknie z australijskich banknotów pięciodolarowych. Mylił się jednak ten, kto sądził, że miejsce królowej zajmie “na papierze” jej syn i obecnie panujący monarcha Karol III. Australijski bank centralny uciął w czwartek wszelkie spekulacje. 

Australia mówi "nie" brytyjskiej monarchii. Przynajmniej na banknotach
fot. LOREN ELLIOTT / / Reuters/FORUM

Bank Rezerwy Australii postanowił, że nowy projekt banknotu pięciodolarowego “uhonoruje kulturę i historię Pierwszych Australijczyków”. Tym samym ze środka płatniczego zniknie portret byłej brytyjskiej monarchini.

“To ogromne zwycięstwo zwykłych ludzi, przedstawicieli Pierwszych Narodów, którzy walczyli o dekolonizację tego kraju” – skomentowała Lidia Thorpe, senatorka Zielonych wywodząca się ze społeczności DjabWurrung, Gunnai i Gunditjmara. 

Karol III nie zastąpi matki na australijskich banknotach

“Decyzja jest wynikiem dyskusji z rządem Australii, który popiera zmianę. Przy opracowywaniu nowej wersji banknotu będziemy konsultować się z Pierwszymi Australijczykami” – czytamy komunikacie australijskiego banku centralnego. Jak dodano, zmiany wejdą w życie w ciągu kilku lat – do tego czasu nadal będzie emitowany obecny banknot pięciodolarowy.

Instytucja przypomniała także, że w przeszłości upamiętniła już jednego z reprezentantów rdzennej ludności. Mowa o Davidzie Unaiponie, aborygeńskim kanzodzei, wynalazcy i pisarzu, którego podobizna widnieje na banknocie o nominale 50 dol. od 1995 roku. 

Australia należy Wspólnoty Narodów, a funkcję głowy państwa formalnie sprawuje monarcha brytyjski, choć obecnie ogranicza się to raczej do ceremoniału.  

Jak podaje BBC, zgodnie z najnowszymi ustaleniami kontynent był zamieszkiwany przez rdzenne ludy  na co najmniej 65 tys. lat przed brytyjską kolonizacją.

ML

Źródło:
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowości w HTS – m.in. program z radnymi
Następny artykułIntercyza a spadek – o czym warto pamiętać?