W związku z epidemią koronawirusa termin stawienia się przed komisją wojskową uległ przesunięciu. W tym roku kwalifikacja wojskowa na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Suwałkach im. gen. dyw. Józefa Leśniewskiego rozpocznie się w czerwcu. Jako pierwsi przystąpią do niej mieszkańcy powiatu augustowskiego.
Służba wojskowa w naszym kraju jest dobrowolna, ale każdy mężczyzna musi przejść kwalifikację wojskową, która polega na ocenie zdrowia i przyznaniu konkretnej kategorii wojskowej. W tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi stawić się powinni mężczyźni urodzeni w 2002 roku oraz mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Warto dodać, że kwalifikacji muszą się też podać niektóre panie. I tak tegoroczną komisję powinny przejść kobiety urodzone w latach 1997-2002, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Kwalifikacja dotyczy też kobiet, które są studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków takich jak analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria i nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Do stawienia się na komisję lekarską mogą być też wezwane te osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, a jeszcze nie posiadają przyznanej kategorii wojskowej.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Suwałkach rozpocznie się w czerwcu. Jako pierwsi przed komisją staną mieszkańcy powiatu augustowskiego. Każda osoba podlegająca stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. otrzyma pocztą imienne wezwanie.
Warto dodać, że osoby które zostaną wezwane po raz pierwszy na kwalifikacje, powinny posiadać ze sobą dowód osobisty, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy) oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki. Natomiast ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz książeczkę wojskową.
REKLAMA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS