Audyt w JSW Innowacje: prawie 80 mln zł wydano niegospodarnie i nieefektywnie
05.01.2021r. 05:24
Zdaniem jego autorów JSWI wydawała pieniądze “niegospodarnie” i “nieefektywnie”, “w zasadzie bez konsultowania z JSW jego bieżących potrzeb, a niekiedy mimo wyraźnego braku takich potrzeb”. Często JSWI była jedynie pośrednikiem między JSW a faktycznym wykonawcą prac, za co zazwyczaj pobierała znaczący narzut wyższy niż wynikający z umowy między stronami, czyli 10,4 proc. W jednym z projektów narzut sięgnął aż 390 proc., czyli był 274 razy wyższy niż umowny.
Według prawników Dentonsa, żaden z przeanalizowanych aż 30 projektów JSWI przez ponad trzy lata działalności spółki nie zaowocował komercyjnym zastosowaniem, a tym samym nie przyniósł korzyści grupie JSW w postaci oszczędności czy dodatkowych zysków.
Za tak duże pieniądze giełdowa grupa “mogła sama wykreować lub kupić faktyczne innowacje, a nie pozorne lub fikcyjne wynalazki”.
Najwięcej zastrzeżeń Dentonsa dotyczy udzielania przez JSWI intratnych i długoterminowych zleceń bez określania ich wykonawcom konkretnych celów i wymagań.
“Nie znam tych ustaleń, więc nie mogę ich komentować” – powiedział Tadeusz Wenecki, prezes JSWI w latach 2017-19.
Swoje stanowisko dla “Pulsu Biznesu” przedstawił Jacek Srokowski, od 2017 r. do lutego 2020 r. wiceprezes, a od kwietnia do października 2020 r. prezes JSWI.
“JSW wielokrotnie chwaliła się naszymi różnymi projektami dla górnictwa i koksownictwa, a teraz nagle uznała, że wszystkie do niczego się nie nadają. Przecież to absurd. Jeśli wszystko było tak złe, to dlaczego JSW zatwierdzała kolejne kwartalne sprawozdania JSWI i przede wszystkim, dlaczego podpisała umowę o finansowanie na 2020 r.?” – pyta Srokowski.
Jego zdaniem, spółka matka “otrzymywała wszystkie niezbędne, określone w umowie, informacje”.
Były szef JSWI twierdzi też, że “w takim obszarze jak innowacyjność oczywiste jest, że nie wszystkie projekty wychodzą, a przy złej woli każdemu można udowodnić nieefektywność” – czytamy w “Pulsie Biznesu”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS