A A+ A++

Czytanie książek to dziś luksus, na który dziś może pozwolić sobie niewielu zapracowanych i wiecznie pędzących rodaków. Jednak dzięki technologicznym rozwiązaniom możemy pogodzić pewne rzeczy i nie musimy rozstawać się z literaturą piękną tylko dlatego, że nasze oczy powinny być w danym czasie skupione na czymś innym. W sukurs wszystkim miłośnikom książek przychodzą audiobooki. Smartfon z zainstalowaną aplikacją Audioteka daje nam komfort wyboru tytułów z coraz bogatszego zbioru tej wirtualnej audio-księgarni. Wystarczy założyć słuchawki na uszy i gotowe – możemy słuchać książek. Przyjrzeliśmy się aplikacji Audioteka przeznaczonej dla Androida.

Audioteka jest połączeniem księgarni oferującej książki dźwiękowe czytane przez lektorów z aplikacją mobilną pełniącą rolę odtwarzacza tych nagrań. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że nie musimy zawczasu wyszukiwać sobie konkretnego tytułu do odsłuchania, tylko możemy wybrać jeden z oferowanych audiobooków właśnie w Audiotece. Warto zainteresować się tą usługą tym bardziej, że dużo treści możemy odsłuchać nie płacąc ani złotówki.

Audioteka, zgodnie z informacjami udostępnianymi przez twórców aplikacji, daje użytkownikom dostęp do bazy ponad 6000 tytułów do odsłuchania na smartfonie. Zalety audioksiążek są oczywiste – można ich słuchać podczas podróży (nawet kierując autem), treningu, czy nawet w pracy w czasie wykonywania rutynowych zajęć nie wymagających absorbowania zmysłu słuchu. Możliwości mamy naprawdę wiele. Audioteka może się przydać również rodzicom, którzy zabierając dzieci w długą podróż autem mogą mieć obawy, że ich milusińscy będą się nudzić. Jeżeli nauczyliście swoje dzieci słuchania książek czytając im przed snem, to i Audioteka na czas podróży spisze się jako narzędzie do czytania bajek. Takich tytułów również nie brakuje w Audiotece.

Audioteka – uczta dla… uszu

Oferta Audioteki prezentowana jest podobnie jak w wielu profesjonalnie prowadzonych sklepach, w których towarem są dobra kultury masowej. Możemy kupować wybrane tytuły lub zamówić subskrypcję i dzięki temu mieć stałą cenę na wszystkie audiobooki.

Po instalacji oraz uruchomieniu aplikacji od razu jesteśmy rzucani na głęboką wodę, tj. pomiędzy półki wirtualnej audioksięgarni niemal namacalnie uginające się od ciężaru dostępnych tytułów. Już bezpośrednio z ekranu głównego aplikacji Audioteka mamy szansę posłuchać promowanego w danej chwili audiobooka, a dokładniej jego bezpłatnie udostępnianego fragmentu. Wystarczy dotknąć Posłuchaj. Jeżeli promowany tytuł nam nie pasuje możemy przeglądać ofertę Audioteki według wielu dostępnych kryteriów. Księgarnia przygotowała również zestawy tematyczne, np. Dla relaksu czy Na długą podróż. Na ekranie wybranej kategorii mamy już konkretne tytuły wyróżnione gwiazdkowymi ocenami. Warto wspomnieć, że Audioteka oferuje dwa modele sprzedaży audiobooków. Możemy je kupować niezależnie za różną cenę w zależności od tytułu lub zostać subskrybentami Audioteki. W tym drugim przypadku uiszczając miesięczną opłatę w wysokości 19,90 zł otrzymać dostęp do dowolnego tytułu w stałej cenie równoważnej opłacie subskrypcyjnej. To spora obniżka, zwłaszcza gdy lubimy czytać, pardon, słuchać książek. Już przy zaledwie kilku publikacjach miesięcznie znacznie zaoszczędzimy na modelu subskrypcyjnym.

Audioteka – fragmenty dostępne gratis

Dużą zaletą jest możliwość przesłuchania fragmentów książek. Dzięki temu możemy sprawdzić np., czy odpowiada nam głos lektora, albo czy aplikacja “dogada się” np. z naszymi słuchawkami bluetooth (ponoć niektórzy miewają problemy – my ich nie mieliśmy).

Ciekawostką jest fakt, że w przypadku zakupu niektórych audiobooków, otrzymamy – niejako w “gratisie” – również e-booka. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy jednak wolą klasyczne “zatopienie” wzroku w lekturze, aczkolwiek pełnione obowiązki i brak czasu wobec niemożności rozstania się z literaturą zmuszają ich do czasowego przełączenia się na audiobooki. Każdy dostępny audiobook jest czytelnie opisanym towarem. W opisie znajdziemy dane dotyczące publikacji, nazwisko lektora itp. Informacje te pełnią również rolę metadanych, które mogą stanowić kryteria wyszukiwania innych pozycji. Np. jeżeli znaleźliśmy jakąś publikację czytaną przez Wojciecha Mecwaldowskiego i spodobał się nam jego głos, to wystarczy w opisie danego audiobooka wskazać jego nazwisko, by dotrzeć do innych tytułów czytanych przez wybranego lektora. W analogiczny sposób działają pozostałe dane (np. autor).

Darmowe fragmenty są automatycznie pobierane do pamięci smartfonu.

Wspomnieliśmy wcześniej o bezpłatnych fragmentach audiobooków. Praktycznie we wszystkich tytułach, które podczas testowania aplikacji sprawdzaliśmy, mieliśmy okazję zapoznać się z udostępnianym za darmo fragmentem publikacji. To duża zaleta, bo pomaga nam “osłuchać” się z publikacją przed jej zakupem. Mamy na to dużo czasu, nikt nie stoi nad nami w oczekiwaniu “czy wreszcie się decydujemy na zakup”. Ponadto fakt, iż fragmenty audiobooków są pobierane do pamięci smartfona, w połączeniu z dostępnym w ustawieniach przełącznikiem blokującym aplikacji łączenie się z internetem za pośrednictwem sieci komórkowych pozwala nam cieszyć się zapisanymi audiobookami bez ryzyka, że poniesiemy jakiekolwiek koszty transmisji danych. Aplikacja została przy tym tak opracowana, że dostęp do panelu kontrolnego aktualnie odtwarzanej treści mamy z paska zadań Androida, niezależnie od tego jaka faktycznie aplikacja jest widoczna w danej chwili na pierwszym planie.

Audioteka – ustawienia odtwarzacza

Audiobooki działają kojąco, być może niektórzy pamiętają to z dzieciństwa, kiedy to mama czytała przed snem bajkę. Słuchając w łóżku można ustawić automatyczne wyłączenie odtwarzania po określonym czasie.

Audioteka to oprócz zbioru książek dźwiękowych również funkcjonalny odtwarzacz audiobooków. Gdy podczas odtwarzania książki uaktywnimy ekran opcji, możemy skorzystać z funkcji Drzemka, dzięki czemu aplikacja automatycznie przestanie “czytać” po określonym czasie. Inną przydatną funkcją jest możliwość regulacji prędkości czytania. Przy czym warto pamiętać, że zmiana prędkości odczytu nie ma wpływu na wysokość tonu głosu lektora/lektorki. Jeżeli np. jesteśmy w podróży, do celu mamy 2 godziny, a widzimy że wybrany audiobook trwa nieco ponad 2 godziny, wystarczy nieco podkręcić tempo odtwarzania i do celu zajedziemy świadomi finału wybranej fabuły. Gdy już jesteśmy prawie zdecydowani na zakup wybranego tytułu warto jeszcze sprawdzić co na jego temat sądzą inni słuchacze. Z tego co zdołaliśmy się zorientować, opinie nie są “jedynie słuszne” wyglądają na prawdziwe i wiarygodne. Tym bardziej ułatwią one wybór odpowiedniej dla nas lektury, która niech będzie miodem dla Waszych uszu.

Opisane przez nas funkcje sprawiają, że Audioteka to doskonała usługa dla wszystkich, którzy nie mają czasu lub sposobności na czytanie tradycyjnych książek. Bogata oferta audiobooków, czytelny interfejs, możliwość przesłuchania fragmentu publikacji przed zakupem czy funkcjonalny odtwarzacz, to mocne zalety Audioteki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndrzej Rzońca a wrażliwość społeczna PO – komentarz Rafała Ziemkiewicza
Następny artykułMigrena – najbardziej dokuczliwy ból głowy