A A+ A++

W najbliższy czwartek 23 marca z wizytą do Watykanu przybędzie nowe kierownictwo Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Papież Franciszek przyjmie na audiencji sekretarza generalnego pastora Jerry Pillaya i przewodniczącego Komitetu Naczelnego, bp Heinricha Bedford-Strohma. Obaj poinformowali o tym w rozmowie z przedstawicielami Stowarzyszenia Publicystów Katolickich w Genewie.

Wśród tematów rozmów wymienili m.in. agresyjną wojnę Rosji w Ukrainie oraz planowany wspólny termin świąt Wielkanocnych w 2025 roku. W tym roku chrześcijaństwo obchodzi 1 700. rocznicę soboru w Nicei – jednego z największych wydarzeń w dziejach Kościoła.

Od wieków Kościoły tradycji zachodniej i wschodniej obchodziły Wielkanoc według różnych kalendarzy. Uzgodnienie wspólnej daty jako kolejny może być jednym z tematów rozmów, powiedziała rzeczniczka ŚRK, Marianne Ejdersten.

Bp Bedford-Strohm powiedział, że chce też promować w Watykanie ekumeniczne życzenia Kościoła w Niemczech. Były przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) wyraził uznanie dla przewodniczącego katolickiej Konferencji Biskupów Niemiec biskupa Georga Bätzinga, który energicznie bronił przed Rzymem dokumentu „Razem przy stole Pańskim” z 2019 roku. Dokument ostro skrytykował przedstawiciel Watykanu, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch.

Zdaniem bp Bedford-Strohma, motywem kursu ekumenicznego papieża Franciszka są jego słowa: „Rozmawiajcie z Panem i idźcie naprzód”. W tym duchu papież chce prowadzić w Watykanie kampanię na rzecz dalszych kroków ekumenicznych. Przedstawiciele ŚRK chcą też rozmawiać z papieżem o rosyjskiej wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie.

Światowa Rada Kościołów (World Council of Churches), zrzesza obecnie 352 Kościoły protestanckie, anglikańskie, prawosławne i starokatolickie oraz wspólnoty kościelne w ponad 110 krajach, skupiające 580 milionów chrześcijan. Na XI zgromadzeniu ogólnym w niemieckim Karlsruhe 8 września 2022 biskup ewangelicki Heinrich Bedford-Strohm został wybrany na najwyższą funkcję moderatora Komitetu Naczelnego (przewodniczącego ) ŚRK, którą będzie pełnił przez okres ośmiu lat. Od początku 2023 roku sekretarzem generalnym jest południowoafrykański reformowany teolog i pastor, 58-letni pastor Jerry Pillay.

Światowa Rada Kościołów została założona w 1948 roku w Amsterdamie; obecnie jej siedziba znajduje się w Genewie. ŚRK postrzega siebie jako wspólnotę Kościołów, a nie jako „super-Kościół”. Jej członkiem jest również rosyjsko-prawosławny Patriarchat Moskiewski.

Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, jednak w obradach uczestniczą od 1961 roku jego obserwatorzy. W 1965 roku została powołana wspólna grupa robocza między Watykanem a ŚRK. Katoliccy teologowie są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji Światowej Rady Kościołów, takich jak Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja.

Pastor Pillay pochwalił zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w Światową Radę Kościołów. Wyraził zadowolenie, że choć Kościół katolicki nie jest formalnie członkiem ŚRK, zachowuje się jak jej pełnoprawny członek. Dla pastora z RPA będzie to czwarte jego spotkanie z papieżem. Pierwsze miało miejsce w 2013 roku po objęciu urzędu przez Franciszka. Pillay był wówczas pierwszym przewodniczącym Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZuzanna Górecka: Naprawdę możemy osiągnąć coś dużego
Następny artykułWszystkie ćwierćfinałowe serie w EBLK zakończyły się w trzech meczach