Słopnice. W najbliższą niedzielę (14 lipca) na wzgórzu Dzielec odbędzie się inscenizacja historyczna upamiętniająca 80. rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej. Wydarzenie jak co roku zapowiada się atrakcyjnie – zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.
Uroczystości organizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK oraz gminę Słopnice we współpracy z licznymi organizacjami i stowarzyszeniami, będą również upamiętnieniem 10 lat organizowania tych wyjątkowych obchodów.
Zrzutowisko Armii Krajowej „Sójka 401” na Dzielcu w Słopnicach było świadkiem wydarzeń z nocy z 9 na 10 lipca 1944 roku, kiedy to samolot typu Halifax z brytyjską załogą na pokładzie zrzucił kilkanaście zasobników z amunicją, bronią, granatami i sprzętem saperskim. Zrzut odebrali żołnierze Armii Krajowej z Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego “Wilk”. Była to jedyna operacja zrzutowa, która doszła do skutku na Dzielcu, a jej wcześniejsze próby zakończyły się poważnymi stratami.
Tegoroczne obchody zapowiadają się wyjątkowo bogato pod względem programu. Od 2014 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano oficjalne obchody, liczba uczestników zainteresowanych historią tego miejsca stale rośnie. Na ziemi, niezależnie od warunków atmosferycznych, przygotowano wiele atrakcji. Swoje wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie zaprezentują żołnierze z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic oraz po raz pierwszy żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej, którzy zaciągną również wartę honorową przy obelisku. Żołnierze 114. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej również po raz pierwszy pojawią się ze swoim stoiskiem.
Zobacz również:
Na Dzielcu zaprezentują się także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, którzy w specjalnym pokazie przedstawią genezę, rozwój i historię polskich jednostek powietrznodesantowych. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych im. 16 Pułku Piechoty zaprezentuje sylwetkę żołnierza polskiego z września 1939 roku, jego wyposażenie i uzbrojenie.
Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa zagości ze swoim stanowiskiem promocyjnym, a Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprezentuje historyczne gry edukacyjne. Będzie można również zapoznać się i zakupić prace artystyczne o tematyce lotniczej malarza i rzeźbiarza Roberta Firszta, który jest także pilotem szybowcowym. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego Oddział Krakowski zorganizuje konkurs wiedzy historycznej.
Najważniejszym elementem inscenizacji będzie przelot samolotów. Piloci z Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, pod przewodnictwem pilota Andrzeja Saraty, wykonają przeloty nad Dzielcem. Pokażą się również samoloty będące latającymi eksponatami muzealnymi, użyczonymi przez Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Kolejnym punktem programu będzie zrzut desantu skoczków spadochronowych pod wodzą kpt. pil. Leszka Mańkowskiego. Dla najmłodszych przygotowano słodką niespodziankę w postaci zrzutu cukierków, a dla wszystkich uczestników pamiątki związane z uroczystością.
Program uroczystości:
-
9:30-11:00 – Zwiedzanie Izby Historycznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w OSP Słopnice Górne.
-
11:15 – Zbiórka na parkingu pod kościołem w Słopnicach Górnych i wyjście ścieżką edukacyjno-historyczną na zrzutowisko “Sójka” na Dzielcu.
-
11:45 – Przywitanie zaproszonych gości, upamiętnienie poległych lotników alianckich i żołnierzy 1 PSP AK minutą ciszy, odegranie utworów “Śpij kolego” i “Cisza”, złożenie wiązanek przed obeliskiem.
-
Przeloty samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego i Muzeum Lotnictwa Polskiego.
-
„Powroty Cichociemnych” – zrzut desantu skoczków spadochronowych.
-
Wręczenie podziękowań i zrzut cukierków dla najmłodszych.
-
Prezentacje wyrobów artystycznych, gier edukacyjnych oraz wyposażenia i uzbrojenia wojskowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS