AZS, czyli atopowe zapalenie skóry lub egzema atopowa, jest przewlekłą i nawracającą choroba skóry. Jest jedną z często diagnozowanych problemów dermatologicznych u dzieci i dorosłych. Na czym polega choroba i jakie są jej objawy? W jaki sposób prawidłowo dbać o skórę z AZS?
Atopowe zapalenie skóry — charakterystyka choroby
U osób zdrowych skóra jest naturalną barierą, chroniącą organizm przed wnikaniem zarazków i innych patogenów do wnętrza organizmu. U osób z atopowym zapaleniem skóry, pod wpływem działania alergenów, dochodzi do wystąpienia nadwrażliwości skóry, jej podrażnienia oraz rozwoju stanu zapalnego. To właśnie nawracający stan zapalny nazywany jest wypryskiem atopowym, czyli AZS.
Przyczyny choroby nie zostały jak dotąd dokładnie poznane. Przypuszcza się, że etiologia choroby ma związek z genami oraz występującą alergią, astmą, czy katarem siennym. Obserwuje się, że jeśli choroba atopowa stwierdzona została u obojga rodziców, to ryzyko, że pojawi się ona także u dzieci zwiększa się.
Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej diagnozowanych alergicznych chorób skóry, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Pierwsze atopowe zmiany obserwowane są nawet u dzieci w pierwszych miesiącach życia.
Objawy AZS u dzieci i dorosłych
Najbardziej charakterystycznym objawem AZS jest bardzo intensywny świąd skóry. Zazwyczaj nasila się on wieczorem oraz w nocy. U osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry zaobserwować można charakterystyczne objawy, takie jak:
- zaczerwienienie;
- pęcherzyki;
Gdy pęcherzyki pękają lub zostaną rozdrapane, powstać mogą sączące się zmiany. Skóra u osób z egzemą jest bardzo sucha i szorstka. Jest to spowodowane nieprawidłowościami w budowie bariery lipidowej. Ze względu na obniżoną ilość lipidów oraz białek, skóra szybciej traci wilgotność, jest bardziej podatna na podrażnienia, mikrouszkodzenia i przenikanie alergenów i drobnoustrojów.
Konsekwencją nawracających stanów zapalnych skóry są charakterystyczne zgrubienia. Najczęściej występują one w miejscach, które były często i intensywne drapane. Tego typu zmiany występują u osób chorujących od dłuższego czasu, głównie starszych dzieci oraz osób dorosłych.
Warianty atopowego zapalenia skóry
Ze względu na specyfikę objawów wyróżnia się trzy rodzaje atopowego zapalenia skóry:
- niemowlęcą;
- dziecięcą;
- AZS osób dorosłych.
U najmłodszych dzieci, tj. u niemowląt i dzieci do 2 roku życia pojawia się ostry stan zapalny, sączące grudki, rumień, zmiany występują najczęściej na twarzy, na wewnętrznych częściach kończyn, na owłosionej skórze głowy, a włosy są cienkie i łamliwe.
U dzieci powyżej 2 roku życia, u młodzieży i osób dorosłych pojawiają się grudki, zaczerwienienia, zaobserwować można wyraźne ślady drapania, pogrubienia skóry, naskórek może być ciemniejszy, zmiany zlokalizowane są głównie w na grzbietach rąk, stóp, na twarzy, skórze szyi, ale najczęściej pojawiają się w dołach łokciowych i podkolanowych, skóra jest wyraźnie sucha.
Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej
U osób chorujących na AZS ważne jest wskazanie przyczyn problemu, tj. wytypowanie substancji powodujących alergię, która może nasilać objawy. Duże znaczenie ma także stres. Kluczową kwestią jest odpowiedni terapia alergii oraz przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Osoby ze skórą atopową muszą w sposób szczególny zadbać o pielęgnację skóry.
AZS jest chorobą przewlekłą, nawracającą. Nie można jej wyleczyć, celem jest łagodzenie objawów oraz poprawa komfortu życia chorego. Bardzo ważne jest unikanie czynników drażniących, powodujących nasilenie symptomów, o ile jest taka możliwość. Bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do nadmiernego przesuszania skóry. Oznacza to m.in. rezygnację z długich kąpieli, wybór wody o nieco chłodniejszej temperaturze (optymalnie to 27-30 stopni), wybór miękkich ręczników oraz osuszanie skóry bez pocierania. Zaraz po kąpieli należy odpowiednio nawilżyć skórę, korzystając z odpowiednich, dedykowanych dla skóry atopowej kosmetyków.
W okresie zaostrzenia objawów, aby złagodzić swędzenie, korzystać można ze specjalnych preparatów, takich jak Eloderm. Dostępne w postaci żeli do kąpieli szamponów, balsamów nawilżających, a także jako Eloderm krem pozwalają kompleksowo zadbać o skórę atopową.
Artykuł sponsorowany
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS