Powrotny lot do domu był dla nas okazją do podsumowania wrażeń dotyczących odwiedzonych miejsc, doświadczeń, które zdobyliśmy podczas praktyk i znajomości, które zawarliśmy.
Celem naszego pobytu w Portugalii było odbycie praktyk zawodowych. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że było to dla nas bardzo cenne doświadczenie zawodowe, jak i „wyzwanie życiowe”. Odbywaliśmy praktyki w miejscach pozwalających nam rozwijać swoje zawodowe umiejętności i kompetencje zgodnie z kierunkami kształcenia. Mieliśmy możliwość zweryfikowania posiadanej wiedzy, a także zdobycia nowych umiejętności i poszerzenia już posiadanych. Sprawdziliśmy również w praktyce umiejętność komunikowania się w obcym języku. Niebagatelne znaczenie miało poznanie lokalnej kultury, dań kuchni portugalskiej i zaznajomienie ze zwyczajami tego kraju.
Podsumowując tak niezwykłe przeżycie, jakim były praktyki w Portugalii, nie sposób nie wspomnieć o przyjaźniach, które udało nam się zawrzeć. Zarówno miejsca praktyk, jak i sam kampus, gdzie przebywały również grupy z innych krajów Europy, były okazją do zawierania znajomości. Z wieloma poznanymi w miejscach praktyk ludźmi trudno było nam się rozstać, bo okazali się sympatyczni i pomocni. W samym kampusie poznaliśmy rówieśników z innych grup. Wspólne posiłki, wycieczki, czy codzienne spędzanie z nim czasu zapadną nam na długo w pamięć. Każdemu zakręciła się łza w oku, kiedy musieliśmy się z nim pożegnać. Wracaliśmy jednak do domu i do szkoły, by podzielić się tym doświadczeniem z przyjaciółmi, kolegami i rodziną. Nie ulega wątpliwości, że udział w takich praktykach jest jak okno na świat i rekomendujemy go każdemu uczniowi naszej szkoły.
A to nasze wrażenia:
„Podczas projektu Erasmus poznałam wielu wspaniałych ludzi z zagranicy, ale również z naszej szkoły. Zdobyłam nowe doświadczenia, chociażby takie, jak długi lot samolotem. Mogłam spróbować regionalnych potraw, posłuchać tamtejszej muzyki. Nauczyłam się podstawowych zwrotów po portugalsku oraz dowiedziałam się trochę o funkcjonowaniu tego kraju. Erasmus był wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem. Naprawdę świetnie się tam wspólnie bawiliśmy”.
Patrycja Lewandowska, klasa 3RR technik reklamy
„W ciągu ostatnich kilku dni przekonałam się, że udział w praktykach to wielka szansa na rozwój kulturowy, jak i językowy. Dzięki niemu poznałam wiele ciekawych osób, rozwinęłam angielski. Poznawanie kultury Portugalii było świetnym doświadczeniem. Życzę takiej szansy i odwagi każdemu, kto chciałby kiedyś uczestniczyć w Erasmusie”.
Zuzanna Mateńka, klasa 4RR technik rachunkowości
„Praktyka w Portugalii była super zorganizowana. Byłam mile zaskoczona profesjonalnym przyjęciem nas przez firmę Mobility Friends, jak i organizacją miejsca zamieszkania. Wycieczki i atrakcje pozwoliły na poszerzenie znajomości kultury portugalskiej i miłe spędzenie wolnego czasu”.
Dominika Wołyńska, klasa 4RR technik rachunkowości
„Uważam, że uczestnictwo w praktykach zagranicznych było bardzo ciekawym przeżyciem i niesamowitą przygodą. Zdobyłem tam cenne doświadczenie: na własne oczy zobaczyłem, jak wygląda funkcjonowanie firmy oraz podszkoliłem swój język angielski, co z pewnością przyda mi się w trakcie oraz po ukończeniu nauki w szkole średniej. Podobało mi się też to, że jako grupa byliśmy bardzo zgrani i myślę, że każdy świetnie się czuł spędzając czas wolny w gronie swoich kolegów i koleżanek. Dlatego zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnych edycjach praktyk, ponieważ jest to bardzo dobra okazja do zdobycia nowego doświadczenia i fajny sposób na spędzenie czasu z kolegami oraz poznanie kultury Portugalii”.
Jakub Babik, klasa 4RR technik rachunkowości
Ate mais Portugalio!
Projekt realizowany w ramach programu Erasmus+, Akcja KA121-VET- Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe, Konkurs 2023, numer umowy 2023-1-PL01-KA121-VET-000135152
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie, tel. 81 88 30 289
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS