Po niespełna dwóch latach produkcja konsoli Atari VCS zostanie zawieszona. Powodem jest ogromny spadek zainteresowania urządzeniem oraz chęć skupienia się firmy na bardziej opłacalnych gałęziach rynku.
Źrodło fot. Atari
i
Oficjalnie zapowiedziana w 2017 roku i wydana trzy lata później (dla wspierających projekt, następnie stopniowo w różnych częściach świata) konsola Atari VCS kończy swój żywot. W najnowszym raporcie finansowym Atari znalazła się informacja, że firma zawiesza produkcję sprzętu związanego z projektem Atari VCS. Zaznaczono jedocześnie, że to nie oznacza końca marki VCS i firma szykuje inne komercyjne rozwiązanie w tym zakresie. Cokolwiek to oznacza…
Rychły pogrzeb po dwóch latach
Szczegóły można wyczytać w raporcie finansowym za półrocze 2022/23 (od 31 marca do 30 września aktualnego roku). Według niego firma zanotowała zmniejszenie przychodów związanych z Atari VCS (konsolą, padem klasycznym i nowoczesnym, a także pendrivem USB) aż o 92 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – z 2,3 miliona do zaledwie 0,2 miliona euro. Przypomnijmy, że konsola Atari VCS trafiła na rynek Ameryki Północnej i Australii w czerwcu 2021 roku, a według planów miała zawędrować do Europy w bieżącym 2022 roku (do czego już najpewniej nie dojdzie).
Firma Atari według raportu chce zmienić strategię komercyjną. Nowy plan ma polegać na zawieszeniu produkcji sprzętu VCS na okres przyszłego roku, a także komplementarnej współpracy na zasadzie partnerstwa i umów licencyjnych. Drugi punkt można rozumieć dwojako: produkcja sprzętu zostanie przeniesiona do innych firm zewnętrznych (w celu zmniejszenia kosztów) lub firma będzie licencjonować nazwę Atari do użytku w innych systemach growych.
Warto zaznaczyć, że firma notuje zadowalające zyski w innych gałęziach rynku growego. Chociażby sprzedaż gier wideo zaliczyła w tym roku wzrost o 10 procent (z 2,6 mln do 2,8 miliona euro). Z tego powodu firma będzie kontynuować dotychczasową strategię, polegającą na produkowaniu gier: premium (domyślnie przeznaczonych na PC i konsolę VCS), mobilnych i free-to-play.
Atari VCS – co warto wiedzieć
Projekt Atari VCS miał być odpowiedzią na świetnie przyjętą reedycję konsoli Nintendo NES Mini. Niestety pierwsze recenzje odświeżonej konsoli Atari nie były tak pochlebne jak sprzętu Nintendo – krytykowano wygórowaną cenę, kiepską jakość wykonania oraz ubogą bibliotekę gier na premierę. Być może zmiana strategii ma na celu wydanie w przyszłości ulepszonej wersji Atari VCS? Obecnie konsolę można kupić na wyprzedaży z 20 procentową zniżką, lecz nie można zamówić konsoli bezpośrednio do Europy. Nawet obejście tego rygoru przez strony zmieniające IP (np. Skybox) nie gwarantuje dostarczenia konsoli do Polski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS