Atakuje tuje w sierpniu. Zacznij działać natychmiast
Dlaczego tuje brązowieją?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
19.08.2024 13:58, aktual.: 19.08.2024 17:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tuje są popularnymi krzewami ogrodowymi, które mimo łatwości w uprawie, często brązowieją. Dlaczego tak się dzieje? Podpowiadamy, jak ratować rośliny, gdy zaczną tracić kolor.
Tuje to popularny wybór ze względu na ich niską cenę i łatwość uprawy. Nie potrzebują dużo uwagi ani specjalnych zabiegów, a po kilku latach tworzą wysoki, gęsty żywopłot, zapewniający prywatność. Aby zadbać o tuje, należy je nie tylko regularnie podlewać i przycinać, ale również sprawdzać, czy nie zostały zaatakowane przez choroby grzybowe.
Jedną z najgroźniejszych chorób, która zagraża tujom, jest fytoftoroza. To właśnie w sierpniu choroba ta najczęściej atakuje żywotniki. Dzieje się tak ze względu na wysokie temperatury oraz dużą wilgotność spowodowaną ulewnymi deszczami lub nadmiernym podlewaniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak rozpoznać fytoftorozę?
Fytoftoroza u tui objawia się najpierw brązowieniem i usychaniem igieł, zaczynając od dolnych partii i postępując ku górze. Choroba osłabia roślinę, hamuje jej wzrost i powoduje gnicie korzeni. Charakterystyczne są brunatne plamy na korzeniach i u podstawy pnia. W ciężkich przypadkach może dojść do całkowitego obumarcia tui.
Gdy zobaczysz, że żywotniki są zainfekowane, koniecznie podejmij odpowiednie kroki. Fytoftoroza może się rozprzestrzeniać na inne rośliny o podobnych wymaganiach, jak rododendrony czy świerki. Patogen może długo przetrwać w glebie, dlatego kluczowe jest szybkie wykrycie i zwalczanie choroby.
Zobacz także
Jak zwalczać choroby grzybowe u tuj?
Aby ratować zainfekowaną tuję, należy podjąć kompleksowe działania. Przede wszystkim trzeba usunąć i zniszczyć wszystkie chore części rośliny, włącznie z zainfekowanymi gałęziami i korzeniami. Następnie należy poprawić warunki glebowe, spulchniając ziemię wokół tui na głębokość 10-15 cm i dodając kompost lub obornik dla lepszego drenażu.
Warto zastosować ściółkowanie korą sosnową lub trocinami. W walce z chorobą pomocne będą naturalne środki ochrony roślin, takie jak ekstrakty z czosnku, grejpfruta, pokrzywy czy skrzypu polnego. Skuteczne mogą być również biofungicydy zawierające Bacillus subtilis. Ważna jest też korekta nawożenia – należy ograniczyć stosowanie nawozów azotowych na rzecz potasowo-fosforowych, szczególnie w drugiej połowie lata. Te kompleksowe działania mogą pomóc w zwalczeniu choroby i wzmocnieniu rośliny.
Czytaj także: Posadź zamiast tui. Nie ma piękniejszego żywopłotu
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS