ASUS Iris Xe DG1 to jedna z pierwszych dedykowanych kart graficznych oferujących nową technologię Intela. To faktyczny dowód na to, że na rynku GPU pojawił się trzeci gracz, jednak patrząc na specyfikację tego układu trudno spodziewać się wydajności na poziomie nowoczesnych układów konkurencji opartych na rdzeniach Ampere czy Navi. Czego więc konkretnie możemy się spodziewać po DG1? Sprawdził to właśnie serwis ETA Prime, który nabył niedawno opisywany przez nas zestaw komputerowy od CyberPowerPC, który poza układem ASUS DG1 bazuje m.in. na procesorze Intel Core i5-11400F i płycie głównej ASUS PRIME H410M-A/CSM. Zapoznajmy się więc z czystymi wynikami wydajności interesującej nas jednostki.
ASUS Iris Xe DG1 jest 31% szybszy od mobilnego układu Iris Xe G7. Dla graczy ważniejsze będzie jednak to, że w testach syntetycznych podobne wyniki notują popularne niegdyś jednostki Radeon HD 7870 lub GeForce GTX 760.
GUNNIR Iris Xe DG1 – kolejna dedykowana karta graficzna Intela w formacie low-profile dla producentów OEM
ASUS Iris Xe DG1 to karta graficzna wyposażona w 80 jednostek obliczeniowych, choć warto zauważyć, że program GPU-Z nieprawidłowo ją rozpoznaje i wyświetla, że na pokładzie jest ich 96 (tak jak w DG1 SDV [Software Development Vehicle]). Ponadto układ otrzymał 4 GB pamięci LPDDR4X-4266, a jego TDP to 30 W. Jak widać, to dosyć energooszczędna konstrukcja, więc nic dziwnego, że ma ona pasywne chłodzenie. W pierwszej kolejności została ona przetestowana w 3DMarku, gdzie karta zdobyła 1630 punktów w Time Spy, 5837 punktów w Fire Strike i 21313 punktów w Night Raid. Bazując tylko na tych danych można wywnioskować, że Intel DG1 jest 31% szybszy od mobilnego układu Iris Xe G7. Dla graczy ważniejsze będzie jednak to, że podobne wyniki notują popularne niegdyś jednostki Radeon HD 7870 lub GeForce GTX 760 (które notabene pobierają około 6x więcej energii). Niemal identycznie wypada też zintegrowana grafika z Ryzena 7 5700G.
Karta graficzna Intel Iris Xe (DG1) debiutuje w gotowym zestawie komputerowym CyberPowerPC z procesorem Core i5-11400F
Nie należy jednak ślepo wierzyć testom syntetycznym, gdyż nie uwzględniają one m.in. pamięci tego modelu, nie mówiąc już o pojemności. Warto przyjrzeć się więc testom w popularnych grach, gdzie karta graficzna DG1 radzi sobie całkiem nieźle w niskich i średnich ustawieniach 1080p. Można nawet uruchomić Cyberpunka 2077, ale warto nadmienić, że wrażenia z gry mogą być nawet gorsze niż na PlayStation 4 w dniu premiery gry. Tak czy siak, model DG1 może nadać się dla mało wymagających graczy.
Źródło: VideoCardz, ETA PRIME
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS