Jeżeli w przetargu nie zajdą żadne zmiany, to znaczy, że poznaliśmy już laptop dla uczniów. Sprzęt w który zostaną zaopatrzeni czwartoklasiści w Polsce to ASUS ExpertBook B1 B1502. Za dostawę sprzętu ma odpowiadać firma x-kom. Ile kosztuje laptop dla uczniów i jaką ma specyfikację? Cóż, na pewno nie odpali Cyberpunka 2077, ale z nauką powinien sobie poradzić.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, jesteśmy o krok od oficjalnego zakończenia przetargu na laptopy dla uczniów czwartych klas szkół podstawowych w Polsce. Minister podzielił się na Twitterze informacją, że najkorzystniejsza oferta na laptopy dla czwartoklasistów wpłynęła od firmy x-kom, czyli polskiego przedsiębiorstwa z siedzibą w Częstochowie, oferującego elektronikę użytkową.
Chociaż oficjalnie przetarg nie został jeszcze zakończony (postępowanie jest dwuetapowe) to istnieje spora szansa na to, że niewiele się już w tej kwestii zmieni. Minister podał również specyfikację oraz cenę sprzętu, który prawdopodobnie trafi ostatecznie do uczniów czwartych klas. Będzie to laptop od firmy ASUS.
Urządzenie zaproponowane przez x-kom jako laptop dla uczniów to ASUS ExpertBook B1 B1502. Sprzęt spełnia wymagania określone w przetargu, posiada m.in. możliwość rozbudowy pamięci RAM czy militarny standard wytrzymałości MIL-STD-810H. Mimo to, jego podzespoły budzą u niektórych sporo wątpliwości. Tak prezentuje się specyfikacja laptopa dla czwartoklasistów:
- System operacyjny: Microsoft Windows 11
- Pamięć RAM: 8 GB DDR4-3200
- Procesor: Core i3 lub Core i5 12. generacji
- 3-komorowa bateria o pojemności 3640 mAh i 42Wh
- Dysk SSD M2 PCIe 4.0 256 GB
- 15,6-calowy ekran 1920 x 1080 pikseli
- WiFi 6, Bluetooth 5.2
Nie jest pewne, który z procesorów trafi na pokład laptopa dla uczniów czwartych klas. Z informacji podanych przy okazji zgłoszeń do przetargów można jednak stwierdzić, że będzie to mniej wydajna konfiguracja z Intelem i3 12. generacji. Poza tym, na pokładzie laptopa zamontowano wiele złącz i portów. Dostępne będą 1x USB 2.0, 1x USB 3.2, 1x USB-C z Display Port, 1x USB-C z Power Delivery, HDMI, RJ45 oraz złącze mini jack do np. zestawu słuchawkowego.
Jak widać, proponowana konfiguracja wybitnie wpasowuje się w segment określany mianem “laptop do nauki”, ponieważ poza korzystaniem z sieci i pakietu biurowego nie pozwoli on na zbyt wiele. Oczywiście w zastosowaniu szkolnym to wystarczy – szczególnie, gdy mow … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS