Lądowanie nastąpiło wczoraj o godzinie 20:46 czasu polskiego na wodach Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży miasta Pensacola. Sam przelot przez atmosferę, separacja tułowia kapsuły, otwarcie systemu spadochronów, lądowanie w wodzie i podjęcie astronautów z kapsuły przebiegło perfekcyjnie. Eksperymentalna misja to sukces setek pracowników agencji NASA i firmy SpaceX, którzy ciężko pracowali nad tym projektem przez ostatnie lata.
Pomimo faktu, że powrót kapsuły odbywał się całkowicie automatycznie, misja nie była łatwa. Astronauci Doug Hurley i Bob Behnken siedzieli w kapsule Dragon-2 Endeavour, która podczas przejęcia przez atmosferę pędziła z zawrotną prędkością blisko 30 tysięcy km/h, a jej poszycie rozgrzało się do 2 tysięcy stopni Celsjusza. Elon Musk, szef SpaceX, obawiał się, że kapsuła może zacząć wirować, co doprowadziłoby do przedostania się rozgrzanej plazmy do silników SuperDraco i zniszczenia ich. Tak sytuacja stanowiłaby zagrożenie dla astronautów. Na szczęście, nic takiego się nie wydarzyło.
[embedded content]
Przy okazji wodowania kapsuły warto tutaj podkreślić, że to pierwsza amerykańska operacja przechwycenia załogi kosmicznej bezpośrednio z morza od 45 lat. Odział Sił Kosmicznych, który był odpowiedzialny za podjęcie astronautów z pojazdu, przeprowadził swoją akcję również idealnie. Dotarcie do kapsuły zajęło im zaledwie kilka minut. To wszystko było zasługą dokładnego wyliczenia miejsca lądowania.
Przedstawiciele agencji kosmicznych krajów świata pogratulowali NASA i SpaceX udanego zakończenia całej misji demonstracyjnej. Od teraz Stany Zjednoczone, po 9 latach przerwy, a więc od czasu zakończenia ery wahadłowców, ponownie mogą wysyłać astronautów ze swojego terytorium na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Co najważniejsze, teraz loty będą odbywać się nie państwowymi pojazdami, tylko należącymi do prywatnej firmy, czyli SpaceX, której szefem jest Elon Musk.
[embedded content]
Przypomnijmy, że rozpoczęcie misji nastąpiło 30 maja ze słynnej platformy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS