A A+ A++

Firma AstraZeneca poinformowała, że wskaźnik skuteczności jej szczepionki przeciwko Covid-19 jest nieco niższy niż to wcześniej deklarowała i wynosi 76 proc. Korekta jest wynikiem nowej analizy amerykańskich badań klinicznych. Wcześniej firma twierdziła, że skuteczność jej produktu jest na poziomie 79 proc.

Urzędnicy służby zdrowia USA publicznie zganili producenta szczepionki przeciw Covid-19 za niewykorzystanie najbardziej aktualnych informacji dotyczących swojego preparatu. W poniedziałek AstraZeneca opublikowała tymczasową analizę, która mówiła o 79-procentowej skuteczności szczepionki – poinformowała agencja Reutera. Dane te opierały się na 141 infekcjach zarejestrowanych do 17 lutego.

Najnowsze dane, mówiące o jednak mniejszej, bo 76-procentowej skuteczności preparatu, zebrano na podstawie 190 infekcji wśród ponad 32 400 uczestników badania w Stanach Zjednoczonych, Chile i Peru. 

Zobacz również:

Do pubu z “paszportem szczepionkowym”? Boris Johnson nie wyklucza

Do pubu z "paszportem szczepionkowym"? Boris Johnson nie wyklucza

“Główna analiza jest zgodna z naszą wcześniej wydaną analizą okresową i potwierdza, że nasza szczepionka przeciwko Covid-19 jest wysoce skuteczna u dorosłych” – powiedział w oświadczeniu wiceprezes ds. badań i rozwoju BioPharmaceuticals R&D w firmie AstraZeneca, neurolog Mene Pangalos.

AstraZeneca poinformowała, że w najbliższych tygodniach planuje wystąpić o pozwolenie na stosowanie szczepionki w Stanach Zjednoczonych w sytuacji wyjątkowej (ang. emergency use authorisation – EUA), a najnowsze dane zostały przedstawione niezależnemu komitetowi nadzorującemu badania – Data Safety Monitoring Board.

Dowiedz się więcej:

Szczepionka przeciw Covid-19 AstraZeneca. Co o niej wiemy

100 proc. skuteczności w ciężkim przebiegu

AstraZeneca powtórzyła w czwartek, że szczepionka, opracowana we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, jest w 100 proc. skuteczna przeciwko ciężkim lub krytycznym postaciom choroby. Firma przekazała również, że szczepionka ma 85 proc. skuteczności u dorosłych w wieku 65 lat i starszych.

Wielu z nas czekało na to rozległe, dobrze skonstruowane badanie III fazy – oznajmił prof. Paul Griffin z Uniwersytetu Queensland. 

Wygląda na to, że jest to bardzo skuteczna szczepionka, bez obaw o bezpieczeństwo. Miejmy nadzieję, że to powinno teraz dać ludziom pewność, że szczepionka ta jest właściwa do dalszego stosowania – zaznaczył naukowiec, dodając, że on i jego rodzice przyjęli szczepionkę.

Dla porównania wskaźnik skuteczności dla szczepionek firm Pfizer/BioNTech i Moderna wynosi ok. 95 proc. 

Zobacz również:

Kuba nie kupuje szczepionek. Ma własne

Kuba nie kupuje szczepionek. Ma własne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnów jest w Lechii
Następny artykułRemontował stary dom. Niewybuch rozerwał mu dłoń