“Chętnie zaszczepię się szczepionką AstraZeneki. Gdybym mógł wykorzystać jakąś dawkę, to proszę o sygnał” – to tylko jedna z wielu tego typu informacji krążących w ostatnich dniach w mediach społecznościowych.
– Takich głosów jest dużo – przyznaje Jerzy Staszczyk, świętokrzyski konsultant do spraw epidemiologii.
Najgorzej w mniejszych punktach szczepień przeciwko COVID-19
Wszystko przez to, że część krajów postanowiła zawiesić podawanie szczepionki AstraZeneki. Powodem miały być przypadki zakrzepicy krwi u osób, które ją dostały.
Jerzy Staszczyk opowiada, że ma wiele sygnałów od punktów szczepień, że część osób zapisanych na szczepienie preparatem AstraZeneki nie stawia się na umówiony termin. – Szacuję, że to może być kilkanaście procent – mówi.
I tu zaczyna się problem. Co wówczas zrobić ze szczepionką? – Może ona być przechowywana w lodówce w normalnej temperaturze kilku stopni. W końcu jednak data ważności minie i trzeba będzie ją utylizować – podkreśla świętokrzyski konsultant do spraw epidemiologii. Dodaje, że duże, najczęściej przyszpitalne punkty jeszcze jakoś sobie z tym radzą, bo zawsze znajdą się osoby mające prawo do szczepionki, które chętnie ją przyjmą. Gorzej jest w tych mniejszych.
EMA i WHO: AstraZeneca bezpieczna
Minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień, zasugerował ostatnio, że niewykluczone, iż zapadnie decyzja, by w takich przypadkach podawać szczepionkę AstraZeneki innym chętnym osobom. – Wymagałoby to zmiany rozporządzenia, które reguluje kolejność i etapy szczepień – stwierdził.
Tymczasem Europejska Agencja Leków (EMA) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowały, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna.
– Nie wiem, kto jeszcze musiałby to powiedzieć, żeby przekonać osoby mające wątpliwości – mówi Jerzy Staszczyk. Tym bardziej że po stanowiskach EMA i WHO większość krajów wróciła do stosowania szczepionek AstraZeneki.
– Osobom pytającym mnie, która szczepionka na koronawirusa jest najlepsza i najbezpieczniejsza, zawsze odpowiadam: ta, która jest w tym momencie dostępna – dodaje świętokrzyski konsultant do spraw epidemiologii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS