Dlaczego to takie ważne? Ponieważ aż 88 proc. z nas doświadcza różnych trudności, takich jak podenerwowanie, zaburzenia snu, trudności z koncentracją czy obniżenie nastroju – co pokazuje badanie Huawei CBG Polska. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z nimi może być swobodne rysowanie. Jednak – pomimo że 55 proc. Polaków uważa malowanie za czynność odprężającą, jedynie 5 proc. z nas faktycznie rysuje albo maluje, aby poradzić sobie z napięciem. Co ciekawe, jedna trzecia naszych rodaków deklaruje także, że zaczęłaby rysować, gdyby nie wymagało to specjalnych umiejętności.
Odpowiedzią na te obawy i potrzeby jest arteterapia, czyli “leczenie przez sztukę”. Jest to uznana i sprawdzona technika, wspierająca nasze zdrowie psychiczne, która jest już od wielu dekad popularna na świecie, a w Polsce rozwija się od lat 80. XX w. Opiera się na twórczości, czyli malowaniu, rysowaniu lub innych formach artystycznych i – co istotne – wcale nie wymaga talentu ani szczególnych umiejętności. Liczy się jedynie chęć wyrażenia siebie. To istotne, bo jak wynika z cytowanego już badania Huawei CBG Polska, aż 44 proc. Polaków uważa, że nie ma talentu do rysowania, a 37 proc. zakłada, że nie umie tego robić. Tymczasem arteterapia tylko wykorzystuje sztukę, aby pomóc nam wyregulować emocje, rozwinąć świadomość siebie oraz zdobyć wgląd w swoje przeżycia.
– Twórczość i kreatywność to cechy, które może rozwijać każdy, dlatego arteterapia jest dla wszystkich. Systematyczne tworzenie pomaga w radzeniu sobie z trudnymi, silnymi emocjami, a każdy kolejny obraz będzie uwidaczniał zmiany, jakie w procesie terapii zachodzą u autora dzieła. Profesjonalne sesje arteterapii są przestrzenią, gdzie poprzez sztukę możemy spotkać się sami ze sobą, rozpoznać i nazwać to, co się w nas obecnie dzieje. Nie potrzebujemy wielkiego talentu ani doświadczenia – kropkę i kreskę potrafi narysować każdy. Dodajmy do tego kolor, tło, jakieś dodatkowe elementy i już może wyjść z tego obraz, który powie nam coś … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS