A A+ A++

Według przecieków próbki inżynieryjne procesorów Arrow Lake-S firmy Intel charakteryzują się nawet o 15% wzrostem wydajności w porównaniu z procesorami Raptor Lake.

We wcześniejszych doniesieniach pojawiały się już pewne szacunki wydajności procesorów Intel Arrow Lake-S do komputerów stacjonarnych, a teraz @Jaykihn udostępnił nowe dane, które nadal opierają się na wczesnych próbkach inżynieryjnych, a dokładniej ES2. Różnica polega na tym, że bazują one na rzeczywistych próbkach, a nie jedynie estymacjach, jak te, które widzieliśmy w zeszłym roku.

Zaczynając od informacji, testowany desktopowy procesor Intel Arrow Lake-S „ES2” to jednostka o konfiguracji 8+16, porównana z chipem Raptor Lake (13. generacji) o podobnej specyfikacji i mocy 250 W. Należy pamiętać, że nie jest to ostateczny TDP, ale raczej służy do oceny maksymalnego potencjału układów przy ustalonym TDP. WccfTech donosi, że ich źródła sugerują, iż TDP chipów Arrow Lake-S będzie niższe niż procesorów 14. generacji (Raptor Lake-S Refresh).

Według przecieków próbki inżynieryjne procesorów Arrow Lake-S firmy Intel charakteryzują się nawet o 15% wzrostem wydajności w porównaniu z procesorami Raptor Lake.

Jeśli chodzi o wydajność, procesory Intel Arrow Lake-S „ES2” wykazują podobno wzrost wydajności o +3% w przypadku testów jednowątkowych i +15% wzrost wydajności w testach wielowątkowych. Należy również zauważyć, że wzrost w przypadku pojedynczego wątku nie odnosi się do IPC, ale zwykłej wydajności.

Obecnie nie znamy dokładnych wartości IPC dla rdzeni Lion Cove i Skymont znajdujących się w procesorach Intel Arrow Lake-S, ale w przypadku Lunar Lake rdzeń Lion Cove charakteryzuje się poprawą o 14%, podczas gdy rdzeń Skymont zapewnia + 2% wzrostu w stosunku do Raptor Cove i to w konfiguracji LP-E.

Dzięki wersji QS (Qualification Sample), która jest kolejnym krokiem po etapie ES2, można jeszcze poprawić wydajność, do około +5% w trybie jednordzeniowym i blisko +20% w trybie wielowątkowym, a wciąż nie jest to finalny produkt PRQ (produkcyjny), w którym taktowania przeważnie są wyższe niż na etapach testowych. 

Wzrost jednowątkowy o +5% i blisko 20% w ramach wielowątkowości będzie przyzwoitą poprawą dla procesorów Arrow Lake-S w porównaniu z chipami Raptor Lake 13. i 14. generacji. Oczywiście to na razie tylko plotka, ale więcej informacji możemy spodziewać się wkrótce, ponieważ Intel będzie musiał zmierzyć się z nadchodzącymi procesorami AMD Ryzen 9000 opartymi na architekturze rdzenia Zen 5, które zostaną wprowadzone na rynek kilka miesięcy wcześniej. Oczekuje się, że Zen 5 trafi na półki jeszcze w tym miesiącu, podczas gdy procesory Intel Arrow Lake-S do komputerów stacjonarnych mają się pojawić w październiku wraz z nowymi płytami głównymi Z890.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie masz pomysłu na dekorację ścian? Postaw na modne i estetyczne lamele!
Następny artykułV Sesja Rady Powiatu Grajewskiego (16.07)