A A+ A++

Obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej miały charakter wojskowy, z udziałem sztandaru Wojska Polskiego i kompanii honorowej. Przed pomnikiem-mauzoleum poświęconym Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny zebrali się przedstawiciele Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, kuratorium oświaty i różnych organizacji.

Gościem honorowym uroczystości był kpt. Stanisław Wołczaski, powstaniec warszawski, członek Armii Krajowej.

– Armia Krajowa zrzeszała od 200 do 400 tysięcy żołnierzy. To podziemna armia dowodząca, że polski duch nigdy, nawet w najtrudniejszych warunkach się nie poddaje. Polska najechana, okupowana trwa i walczy. Armia Krajowa to olbrzymi polski sukces organizacyjny, ale on nie powstał ot tak, spontanicznie – mówił Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

Tłumaczył, że na bazie Służby Zwycięstwu Polski, powołanej przez gen. Karaszewicza Tokarzewskiego powstał Związek Walki Zbrojnej, a potem Armia Krajowa. Ale tak naprawdę zanim jeszcze wybuchła II wojna światowa przygotowywało się na to, że na wypadek porażki trzeba organizować konspiracyjne wojsko.

 – Mówiąc o Armii Krajowej trzeba wspomnieć o jej najważniejszych dowódcach: gen. Roweckim, gen. Komorowskim, czy gen. Okulickim, ale warto pamiętać też o ofiarach ponoszonych przez innych ważnych dowódców tej formacji jak płk Janusz Albrecht, a także o lokalnych bohaterach, którzy trafili na Dolny Śląsk jak płk Aleksander Hrynkiewicz – wymieniał J. Kresa. 

Armia Krajowa zajmuje bardzo ważne miejsce w zbiorowej pamięci narodu polskiego, bo to piękny symbol patriotycznej odwagi Polaków, symbol dążenia Polaków do niepodległości kraju. To najliczniejsza ochotnicza świetnie wyszkolona podziemna armia, jakąkolwiek wystawiła Rzeczpospolita w swojej historii.

– W okresie PRL używano wobec armii słowa obraźliwymi. Nazywano ją antysemickim, faszystowskim, pańskim wojskiej, zaplutym karłem reakcji. Taką negatywną narrację wspierały prześladowania i cenzura. My wiemy, że słowa AK-owskiej roty przysięgi były magnesem, który przyciągał ochotników. Wstępowali w jej szeregi masowo zarówno przedstawiciele inteligencji, jak i chłopi czy robotnicy. Armia Krajowa była sumieniem narodu. Jest wzorem do naśladowania dla następnych pokoleń. Później wielu kombatantów zostawało członkami “Solidarności” – przemawiał prof. Stanisław Ułaszewski, prezes dolnośląskiego okręgu ŚZŻAK.

Podkreślił, że na Dolnym Śląsku mamy silne bezpośrednie i pośrednie tradycje związane z Armią Krajową.

– Po zakończeniu II wojny światowej AK-owcy ujawniali się, ale byli przez władzę komunistyczną aresztowani, prześladowani, więzieni, torturowani, mordowani i wywożeni na nieludzką ziemię. Losy wielu z nich krzyżowały się z losami zesłańców Sybiru – przypomniał prof. Ułaszewski. 

Podkreślił, że bohaterowie Armii Krajowej są wśród nas w osobach kombatantów i warto to doceniać każdego dnia.

– My wszyscy, dla których słowa Bóg, honor ojczyzna i wolność są wartościami nadrzędnymi, jesteśmy Armią Krajową. Słowa roty przysięgi nas obowiązują. Musimy stać – nieugięcie na straży wolności, niepodległości, suwerenności i honoru Rzeczypospolitej Polskiej – podsumował prezes dolnośląskiego okręgu ŚZŻAK.

Poinformował, że Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowy wystąpił z wnioskiem do Sejmu o ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Armii Krajowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMartha is Dead – nadchodzący horror ocenzurowany, ale… tylko na PS4 i PS5
Następny artykułPrzeniesienie pracowników na inne stanowiska pracy na okres do 3 miesięcy