Ponieważ architektura ARM coraz śmielej poczyna sobie na rynku PC (dzięki Qualcomm i Microsoftowi), dyrektor generalny ARM Holdings, Rene Haas, podzielił się swoimi predykcjami dotyczącymi przyszłego udziału w rynku ich technologii. Spodziewa się on, że do 2029 r. ponad 50% użytkowników komputerów PC z systemem Windows będzie korzystało z chipów opartych na architekturze ARM zamiast procesorów x86.
„Udział ARM w rynku Windows – naprawdę myślę, że w ciągu najbliższych pięciu lat może przekroczyć 50%” – powiedział Rene Haas, dyrektor generalny ARM Holdings. Ta wypowiedź wywołała spore zamieszanie i wiele osób szybko ją wyśmiało, ale jeśli spojrzymy na to na chłodno, to coś może w tym być.
„Udział ARM w rynku Windows – naprawdę myślę, że w ciągu najbliższych pięciu lat może przekroczyć 50%” – powiedział Rene Haas, dyrektor generalny ARM Holdings.
Wiara Haasa w możliwości architektury ARM na rynku PC jest poparta zaangażowaniem Microsoftu w ten ekosystem. Nie da się ukryć, że gigant z Redmond obecnie bardzo mocno stawia na tę technologię, co wynikać może z jej sukcesu w komputerach Apple. Haas podkreślił także, że Microsoft jest bardzo zaangażowany w ARM również z punktu widzenia oprogramowania, co jej bardzo istotne.
Warto przypomnieć, że technicznie rzecz biorąc, Microsoft rozpoczął przygodę z ARM już w erze Windowsa RT, ale wówczas okazało się to niewypałem i powrócił do tematu gdy pojawiły się zarówno Windows 10 on Arm, jak i Windows 11 on Arm, choć i tu początki nie były łatwe.
Gigant poszedł jednak o krok dalej i zbudował własną warstwę kompatybilności x86 z ARM dla Windows 11 on ARM , dzięki czemu urządzenia oparte na architekturze ARM nie muszą gonić x86 pod względem obsługi aplikacji, o czym Microsoft zapomniał w poprzednich próbach.
Dyrektor generalny Qualcomm, Cristiano Amon, przeprowadził sesję Q&A z prasą podczas targów Computex 2024 w Tajpej na Tajwanie, po prezentacji procesorów Snapdragon X Elite. Ten odniósł się to prognozy Haasa, że chipy ARM będą stanowić 50% rynku komputerów PC w ciągu najbliższych pięciu lat. Amon potwierdził, że to możliwe, a nawet powiedział, że niektórzy producenci OEM już planują, że w ciągu najbliższych trzech lat nawet 60% sprzedaży ich komputerów z systemem Windows będą stanowić laptopy wyposażone w procesor Snapdragon.
Tak więc, chociaż wskaźnik adopcji ARM na poziomie 50% lub więcej jest z pewnością możliwy na rynku PC, to jednak nie będzie to proste zadanie. Będzie miało na to wpływ wiele czynników, w tym postawa Intela i AMD, ale będziemy się mocno przyglądać tej kwestii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS