A A+ A++

Mianem arcydzięgla nazywa się powszechnie występującą na górskich terenach oraz często uprawianą w ogrodach roślinę wykazującą prozdrowotne właściwości. Dzięki zawartości cennych składników znajduje ona szerokie zastosowanie w przypadku rozmaitych dolegliwości zdrowotnych.

Arcydzięgiel jest powszechnie używany w formie nalewek, herbat, olejku albo naparów. Z tego artykułu dowiesz się, jakie właściwości ma arcydzięgiel litwor i w przypadku jakich schorzeń zaleca się go stosować.

Skład i właściwości arcydzięgla

Arcydzięgiel to wieloletnia roślina z rodziny selerowatych, występująca w Azji i Europie w naturalnym środowisku. W Polsce jest spotykana na terenach górskich w Sudetach i Karpatach. Dzięgiel litwor cechuje się przyjemnym, intensywnym korzenno-żywicznym aromatem i smakiem.

Surowiec zielarski stanowią: korzeń, nasiona oraz ogonki liściowe rośliny. Arcydzięgiel zawiera wiele cennych związków. W składzie korzenia znajdują się: estrogeny, olejki eteryczne, kumaryny, fitosterole, tanina, terpeny, flawonoidy, kwasy organiczne, składniki mineralne (np. potas, cynk) oraz witaminy B i C.
Dzięki tym cennym składnikom roślina zyskuje wyjątkowe właściwości lecznicze. Korzeń dzięgla jest polecany m.in. jako środek wiatropędny, rozkurczowy, tonizujący, uspokajający oraz aromatyzujący.

Zastosowanie arcydzięgla

Dobroczynne właściwości dzięgla sprawiają, że roślina jest powszechnie wykorzystywana przy różnych zaburzeniach i schorzeniach organizmu. Sprawdza się zwłaszcza w zaburzeniach pracy układu pokarmowego. Zwiększa wydzielanie śliny i soku żołądkowego, pomagając tym samym w problemach z trawieniem. Roślina pobudza też apetyt. Jest ponadto polecana w przypadku niestrawności, przy wzdęciach i odbijaniu.

Dzięgiel litwor może być też stosowany zewnętrznie w formie np. wywaru do kąpieli albo olejku. W takim przypadku sprawdza się świetnie jako specyfik łagodzący bóle reumatyczne, nerwobóle, mięśniobóle, zapalenie korzonków nerwowych. Może być też wykorzystywany na stłuczenia, przy swędzeniu skóry, świerzbie i stanach zapalnych skóry. Olejek z arcydzięgla używany zewnętrznie łagodzi bóle stawów, przeziębienie i kaszel. Sprawdza się w przypadku stanów lękowych i w sytuacjach stresowych. Znane jest też grzybobójcze działanie dzięgla, dzięki czemu znajduje on zastosowanie jako preparat pomagający w leczeniu grzybic paznokci czy skóry.

Wyciąg z arcydzięgla zwiększa ponadto wydzielanie potu i moczu, co sprawia, że działa oczyszczająco. Wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych i zbędnych produktów przemiany materii. Dlatego też napary z tej rośliny są zalecane w przypadku zatrucia alkoholem.

Arcydzięgiel litwor – przeciwwskazania

Jak każda roślina o właściwościach leczniczych, również arcydzięgiel nie powinien być stosowany w każdym przypadku. Po roślinę nie powinny sięgać kobiety w ciąży, podczas miesiączki, a także matki karmiące. Arcydzięgla powinny także unikać osoby cierpiące na chorobę wrzodową, zapalenie kłębków nerwowych i wyrostka, ostry nieżyt układu pokarmowego i podwyższone ciśnienie krwi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW powiecie mieleckim dzisiaj mamy 13 zakażeń koronowirusa
Następny artykułPies miniaturka – King Charles Spaniel