– Decyzje podejmuję, będąc świadomym ich niedogodności, ale liczę na zrozumienie, że motywowane są wyłącznie odpowiedzialnością za naszych wiernych, ale także za duchowieństwo. Tegoroczne Święta Wielkanocne zapewne będą inne, niż zwykle, ale także dla duszpasterzy smutne i naznaczone pustką w świątyniach, szczególnie podczas przebogatej liturgii Triduum Sacrum. Tym bardziej niech Święta Paschalne dają nam nadzieję, że wkrótce z radością powitamy naszych wiernych w progach parafialnych świątyń i cieszyć się będziemy, że puste teraz ławki zapełnią się niedługo naszymi parafianami – pisze metropolita częstochowski Wacław Depo.
Przypomnijmy, że arcybiskup wydał 25 marca zarządzenie w sprawie sprawowania sakramentów świętych oraz organizacji pracy duszpasterskiej w ostatnich tygodniach Wielkiego Postu, w Wielkim Tygodniu i w czasie Triduum Paschalnego.
Zarządzenie reguluje m.in. kwestię przypadające na 5 kwietnia Niedzieli Palmowej (czyli Męki Pańskiej). Tego dnia liturgię mszy świętych sprawuje się bez procesji. Należy także odwołać tradycyjne konkursy palm, jeśli takie byłyby zaplanowane. Podczas mszy św. błogosławieństwa palm dokonuje się bez pokropienie wodą święconą. – Należy pobłogosławić przynajmniej palmy, przeznaczone, zgodnie z tradycją, do spalenia na popiół używany do posypania głów w Środę Popielcową następnego roku – precyzuje abp Depo.
Bez obmywania nóg, „Ciemnicy” i Grobu Pańskiego
Z kolei w Wielki Czwartek, czyli 9 kwietnia, podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej opuszcza się obrzęd umywania nóg. Nie urządza się również ołtarza przechowania (zwanego w tradycji polskiej „Ciemnicą”) i na zakończenie mszy św. nie przenosi się do niego Najświętszego Sakramentu, który pozostaje w tabernakulum w prezbiterium kościoła lub kaplicy.
Z kolei w tzw. Wielki Piątek (10 kwietnia) podczas adoracji Krzyża oddaje się mu cześć wyłącznie przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon, a nie przez ucałowanie, jak to jest w zwyczaju. Nie urządza się też ołtarza adoracji (zwanego w tradycji polskiej „Grobem Pańskim”). Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum w prezbiterium kościoła lub kaplicy.
Nie wolno święcić pokarmów w małych grupach czy święcić na podwórkach
Najwięcej emocji wzbudza oczywiście Wielka Sobota przypadająca na 11 kwietnia. Metropolita częstochowski zarządza, że w tym roku nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. – Dotyczy to zarówno poświęcenia w kościołach lub kaplicach, jak też na zewnątrz, w plenerze i w domach prywatnych. Nie wolno organizować poświęceń w małych grupach, rotacyjnych, czy poświęcenia koszyczków wystawionych przy bramach podwórek lub na klatkach schodowych. Zamiast tego ma mieć miejsce obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”(…) Wszystkich zobowiązuję do absolutnego zastosowania się do tego zarządzenia i nietworzenia wyjątków lub praktyki niezgodnej z tym, co zostało postanowione (…) Ufam, że przeżycie wielkanocnego posiłku w rodzinie, ze wspólną modlitwą i błogosławieństwem, będzie dla rodzin wielkim duchowym pożytkiem – zaznacza w zarządzeniu abp Depo.
W tym roku procesji rezurekcyjnej nie będzie
W dobie powszechnej walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem nie odbędzie się także procesja rezurekcyjna i to ani na zakończenie Liturgii Wigilii Paschalnej, ani na rozpoczęcie Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła pominięte zostanie rozpalanie ogniska, zapalana będzie za to świeca paschalna wewnątrz świątyni. W czasie liturgii nie nastąpi też tradycyjne pokropienie wodą święconą.
Wieńcząc zarządzenie abp Depo zaznacza, że „z uwagi na dynamikę wydarzeń i możliwość zaostrzenia lub złagodzenia niektórych przepisów prawa polskiego, mogą ulec zmianie także niektóre zapisy tego i poprzednich zarządzeń”. Bieżące informacje należy śledzić za pośrednictwem strony internetowej Archidiecezji Częstochowskiej – archiczest.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS