Pięć firm produkujących układy scalone (Qualcomm, Infineon Technologies, NXP Semiconductors, Robert Bosch i Nordic Semiconductor) powołało do życia spółkę joint venture, która stawia sobie ze cel opracowanie otwartej architektury RISC-V, mając nadzieję iż stawi ona skutecznie czoła układom Arm.
Nazwa spółki – które będzie zarejestrowana w Niemczech – nie została jeszcze ustalona. Wiadomo już, że skoncentruje swoją uwagę przede wszystkim na tych elementach architektury RISC-V, które znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym oraz w sieciach IoT. Jak wiadomo, twórcami otwartej architektury RISC-V są naukowcy pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. To oni stworzyli podwaliny tej platformy, która opisuje podstawowe instrukcje, jakie powinien oferować układ scalony RISC-V. Nie ukrywali przy tym tego, że podjęli taki trud z myślą o stworzenia alternatywy dla architektury Arm, która zdominował w pełni ten sektor rynku IT.
Pomysł stworzeniu w pełni otwartego systemu procesorowego w pełni powiódł się o czym może świadczyć fakt, że w zeszły roku w świecie IT funkcjonowało ponad 10 mld rdzeni obliczeniowych bazujących na architekturze RISC-V. Niewątpliwą zaletą architektury jest to, że producenci układów scalonych mogą ją wykorzystywać, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów zawiązanych z opłatami licencyjnymi.
Zobacz również:
Stworzenie jeszcze nienazwanego przedsięwzięcia RISC-V jest powszechnie postrzegane jako próba stworzenia alternatywy dla firm wspierających architekturę ARM, które postawiły na układy z jednego podstawowego powody – obniżenie kosztów produkcji. Co ciekawe, architektura RICS jest wspierana przez wiele firm, które postawiły na zamknięte technologię. Przykładem może być Intel, który w zeszłym roku wsparł kwotą 1 mld USD zakłady produkujące chipy open-source.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS