Na proces zdrowienia pacjenta ma wpływ bardzo wiele czynników. Obok rokowań czy motywacji co do przestrzegania zaleceń, niebagatelne okazują się być także przyjęte w placówkach opieki zdrowotnej rozwiązania architektoniczne. W tym kontekście sporo do zaproponowania ma tzw. humanizacja medycyny.
Wpływ zastosowanych rozwiązań architektonicznych na proces zdrowienia pacjentów potwierdzają badania naukowe. Przyjaźnie zaprojektowane przestrzenie bardzo często determinują również dobre samopoczucie personelu medycznego oraz jego wydajność.
Czym jest humanizacja medycyny?
Humanizacją medycyny definiuje się podejście, zgodnie z którym pacjenta i jego potrzeby stawia się w centrum opieki medycznej. Nadrzędnym celem humanizacji jest zatem dobro pacjenta. Humanizacja sprzyja rozwoju opartej na szacunku relacji między pacjentem a lekarzem. Jako jedna z dróg prowadzących do poprawy efektów leczenia, zwraca także uwagę na komfort personelu medycznego.
Humanizacja w kontekście projektów placówek opieki zdrowotnej – przychodni czy szpitali to temat coraz częściej dyskutowany i rozpatrywany szerzej niż w kontekście estetyki samych budynków. Okazuje się bowiem, iż przyjazne otoczenie w znaczeniu zastosowanych rozwiązań architektonicznych ma znaczący wpływ na samopoczucie zarówno pacjentów jak i personelu medycznego, to zaś może mieć istotne znaczenie w procesie zdrowienia.
Humanizacja w projektach szpitali
Tradycyjne warunki, do których przywykliśmy jako pacjenci mogą wzbudzać fizyczną i emocjonalną niemoc. Humanizacja w projektach placówek medycznych pozwala stworzyć przestrzeń, w której promuje się komfort i dobre samopoczucie zarówno pacjentów, ich rodzin jak również personelu medycznego.
Szpital dziecięcy Lady Cilento w Australii
Zastosowanie delikatnych oraz kojących odcieni może łagodzić niepokój i sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa. Przemyślany układ przestrzenny poprawi orientację pacjenta, zminimalizuje poczucie zamknięcia oraz usprawni pracę personelu medycznego. W projektach nowopowstających placówek medycznych nie bez znaczenia jest również uwzględnienie takich elementów jak dostęp do naturalnego światła czy zieleni.
Jak poprawić komfort pacjenta?
Ciche i długie korytarze, pokryte białą farbą ściany minimalistycznie urządzonych sal, wypełnionych przede wszystkim sprzętem medycznym – to obraz nadal głęboko zakorzeniony w naszej kulturowej koncepcji środowisk szpitalnych. Biel tych przestrzeni, choć mająca za zadanie podkreślić ich sterylność, wywoływać może jednocześnie poczucie dyskomfortu u pacjentów i ich rodzin.
Szpital Uniwersytecki św. Jakuba w Wielkiej Brytanii
Ciekawą koncepcją w temacie poprawy komfortu, w tym przypadku najmłodszych pacjentów przebywających w szpitalu są tzw. Sale Doświadczania Świata. Sale te to pomieszczenia mające stymulować zmysły. Oddziałując na wzrok, dotyk, słuch czy węch mogą łagodzić negatywne skutki leczenia przeciwnowotworowego, przeciwdziałać depresji oraz obniżać poziom lęku związany z chorobą i pobytem w szpitalu. Właśnie w takim miejscu dzieci dotknięte trudnymi i bolesnymi zabiegami mogą się wyciszyć, te zaś wycofane zachęca się do interakcji. Sale Doświadczania Świata mieszczą się m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu czy Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy. Podobne pomieszczenie z końcem ubiegłego roku zostało otwarte w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. W lutym salę uruchomił także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.
O podobnej inwestycji poinformował również Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Przy krakowskim szpitalu ma powstać „Sensoryczny Ogród Wyciszeń” Ogród ma składać się z 5 stref, które mają oddziaływać na zmysły: wzroku, słuchu, węchu, dotyku oraz smaku. W każdej z nich zostaną posadzone rośliny oraz zamontowana mała architektura o działaniu sensorycznym. Oprócz najmłodszych pacjentów z ogrodu będą mogli skorzystać ich rodzice oraz personel szpitala. Motywem przewodnim projektu jest podwodny świat. Zakończenie prac przewidziano na kwiecień 2024 r.
Autor: Anna Grela-Borsa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS