Architektura dla edukacji to platforma o architekturze i przestrzeni miejskiej. Można na niej poczytać, posłuchać, pooglądać i spojrzeć na miasto oczami projektanta. Od niedawna kolejnym punktem na mapie ADE jest Muzeum Emigracji w Gdyni.
Architektura dla edukacji to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Platforma powstała w celu zgromadzenia w jednym miejscu środowiska wymiany doświadczeń, zdobywania kompetencji i wiedzy z obszaru edukacji architektonicznej.
Jednym z elementów ADE jest m.in. mapa, na której widnieje ogólnopolska baza osób i instytucji działających w obszarze edukacji architektonicznej – tej formalnej i nieformalnej.
Na mapie można np. sprawdzić, kto prowadzi działania edukacyjne w naszej okolicy, jak o mieście i architekturze opowiadają inni i do kogo kierują swoje projekty. To także narzędzie, dzięki któremu można nawiązać współpracę, wymienić się z innymi doświadczeniem lub skorzystać z oferty edukacyjnej w swojej okolicy.
Jakie gdyńskie projekty znajdziemy na tej mapie? Do tej pory do platformy ADE dołączyli: Gdyński Szlak Modernizmu, Open House Gdynia, Traffic Design, a od niedawna znajdziemy na niej również Muzeum Emigracji.
– Mapa ADE to ogólnopolska baza instytucji, organizacji pozarządowych czy edukatorów działających w obszarze edukacji architektonicznej. Dzięki temu narzędziu można poznać się nawzajem, nawiązywać współpracę czy inspirować projektami. Muzeum, jako gdyńska instytucja, mocno działa w kontekście miejskim, upowszechniając i promując wiedzę o historii i architekturze Gdyni. W szczególności dbamy też o aspekty dostępności, prowadząc działania edukacyjne mające zwiększyć świadomość dostępności miasta – mówi Ania Posłuszna z Muzeum Emigracji w Gdyni.
Co jeszcze znajdziemy na platformie?
Na platformie dostępne są różnego rodzaju treści o charakterze popularyzatorskim, specjalistycznym i edukacyjnym, dostosowane do różnych grup odbiorców. O architekturze i przestrzeni miejskiej będzie można: poczytać, posłuchać, pooglądać, a także spojrzeć na nie oczami projektanta.
Celem platformy jest działanie na rzecz powszechnej edukacji architektonicznej: sieciowanie, profesjonalizacja, popularyzacja i tworzenie środowiska dla edukacji online.
Czym jest edukacja architektoniczna?
To edukacja dotycząca przestrzeni zbudowanej oraz jej relacji ze środowiskiem naturalnym, zwana także edukacją przestrzenną lub środowiskową. Jej celem jest budowanie tożsamości z i odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, budowanie świadomości na temat kultury materialnej i dziedzictwa architektonicznego regionu i kraju oraz popularyzacja wiedzy o przestrzeni, mieście i architekturze.
Powszechna edukacja przestrzenna to różnego rodzaju działania: kursy, warsztaty, wykłady, programy edukacyjne realizowane zarówno w ramach edukacji formalnej, jak i nieformalnej. Ich cechą wspólną jest nie tylko tematyka, ale interdyscyplinarny charakter i łączenie wyzwań praktycznych z wiedzą teoretyczną.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki powołał w 2019 roku zespół specjalistów podejmujących działania na rzecz powszechnej edukacji architektonicznej.
Kto może dołączyć do platformy?
– Jeśli jesteś urzędnikiem, pracujesz w instytucji samorządowej lub Twoim obszarem działania jest najbliższa okolica, na platformie znajdziesz ogólnopolską mapę edukacji architektonicznej, a w przyszłości m.in. architektoniczną encyklopedię Archipedia lub kurs Narzędziownik regionów. Jeśli jesteś edukatorem, nauczycielem, pracownikiem instytucji, szkoły czy muzeum lub prowadzisz własną działalność edukacyjną – na platformie znajdziesz ogólnopolską mapę edukacji architektonicznej, a w przyszłości także studia podyplomowe: Archikultura. Edukator architektoniczny i gotowe materiały edukacyjne. Jeśli jesteś rodzicem lub młodym odbiorcą kultury, na platformie już wkrótce znajdziesz ofertę edukacji online: materiały, filmy edukacyjne, architektoniczną encyklopedię Archipedia czy przewodnik po mieście Archinawigator – informuje na swojej stronie Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Więcej informacji znajduje się na stronie ADE.
Źródło: NIAIU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS