Komunikat w tej sprawie został opublikowany 21 kwietnia na stronie archidiecezji częstochowskiej. Informacja o nim została także umieszczona na Facebooku:
„W związku z pytaniami o status kanoniczny osoby występującej w mediach jako S. Bruna od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Częstochowie przy ul. Mirowskiej, informujemy, że wspomniana osoba oraz jej rodzona matka (przedstawiająca się jako S. Klara od Jezusa Miłosiernego), które prowadzą życie pustelnicze oraz działalność w tymże miejscu, nie są osobami konsekrowanymi i nie mogą być uważane za pustelnice w rozumieniu prawa kanonicznego (kan. 603 KPK)” – można przeczytać na stronie archidiecezji.
Rzecznik kurii ks. Mariusz Bakalarz wyjaśnia w komunikacie, że obie kobiety, które przebywają od kilku lat na terenie archidiecezji, „zostały objęte troską Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego”. Jednak w ostatnim czasie, po okresie próby, zamierzał definitywnie uregulować ich sytuację kanoniczną zgodnie z obowiązującym prawem. Po przedłożeniu im projektu „Statutu pustelników w Archidiecezji Częstochowskiej” odmówiły podjęcia dalszej formacji i złożenia profesji pustelniczych”. Z tych powodów abp Wacław Depo „wycofał uprzednio udzielone zgody na przechowywanie Najświętszego Sakramentu oraz zniósł ustanowione w budynku Pustelni kaplice prywatne”. Obie kobiety mają także zakaz używania habitów i tytułu „siostra”. Otrzymały również zakaz przyjmowania intencji mszalnych.
W tej sytuacji – jak podkreśla ks. Bakalarz – archidiecezja „nie bierze odpowiedzialności za działalność obu kobiet, za publikowane treści oraz odcina się od funkcjonowania tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, będącej prywatnym domem”.
Pustelnia przy ul. Mirowskiej działa – jak można przeczytać na jej stronie internetowej – od 2013 r. Jest „miejscem szczególnej modlitwy i błagania o błogosławieństwo dla Arcypasterzy i Archidiecezji Częstochowskiej. Pamiętamy również w modlitwie o Każdym z naszych Przyjaciół i Dobroczyńców” – napisano. Mieszkające tu kobiety przedstawiają się jako „Eremitki Wspólnoty Św. Brunona z Kolonii”. Jak informują, żyją z datków.
Galeria zdjęć z pustelni prezentowanych na stronie eremitki.pl
Siostra Bruna prowadzi szeroką działalność w mediach społecznościowych, ma kanał na YouTubie z ponad 15 tys. subskrybentami. Ostatnio promuje swoją książkę „Kryzys Kościoła w Polsce. Oczami pustelnicy”. Poza kwestiami ściśle religijnymi porusza w niej też problemy kryzysu wiary i kapłaństwa, pedofilii i homoseksualizmu wśród duchownych, lustracji, finansów Kościoła czy spadku liczby powołań.
WYBIERZ najważniejsze wyzwanie dla Częstochowy do 2040 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS