Badacze natknęli się na istotne artefakty sprzed wieków. Wśród odkryć są srebrne naczynia liturgiczne oraz skarb, o którym badacze powiedzieli, że to „mała fortuna”. Badania na Węgrzech prowadzone są z udziałem okolicznych mieszkańców.
Prace archeologiczne prowadzone nieopodal jeziora Cisa przyniosły kolejne ciekawe znaleziska. Badacze mówią o istotnych wykopaliskach.
Odkrycia dotyczą mikroregionalnego projektu badawczego Narodowego Instytutu Archeologicznego, którego celem jest zidentyfikowanie i udokumentowanie znaczących punktów historycznych na terenie Węgier, w tym kluczowych danych dotyczących bitwy pod Keresztes (znanej też jako bitwa pod Mezőkeresztes) z 1596 roku.
W okolicach jeziora Cisa na Węgrzech, gdzie miejsce miała niegdyś wielka bitwa, trwają od jakiegoś czasu szeroko zakrojone badania archeologiczne. Dotyczą one przede wszystkim poczynienia ustaleń na temat bitwy z 1596 r., ale w trakcie odnajdywane są także ślady innych wydarzeń, od prehistorii po współczesność. Eksperci z Narodowego Instytutu Archeologicznego w zeszłym roku dokonali m.in. rozpoznania dwóch budynków, a teraz w okolicy tych założeń doszło do kolejnych odkryć.
– W zeszłym roku zidentyfikowaliśmy trójnawową bazylikę klasztorną i wczesny kościół. Doprowadziło to do odkrycia zarówno średniowiecznego opactwa benedyktynów, jak i kościoła należącego do istniejącej tu przedtem osady — tłumaczy dr Gábor Virágos Virágos, archeolog odpowiedzialny za wykopaliska, zastępca dyrektora generalnego Centrum Zbiorów Publicznych Węgierskiego Muzeum Narodowego i szef Narodowego Instytutu Archeologicznego.
Te odkrycia przywiodły badaczy do szeregu kolejnych znalezisk. Archeolodzy poinformowali o znalezieniu na obszarze budynków rzadko spotykanego zestawu obrzędowego z XIV wieku. Mowa o srebrnym zestawie eucharystycznym (kielichu i patenie, naczyniu na hostię), który był umieszczony w jamie grobowej — w dłoniach pochowanej osoby.
Takie ulokowanie srebrnych artefaktów związanych z prowadzeniem ceremonii sugeruje, że pochówek ten miał duże znaczenie, a złożona do grobu osoba miała istotny status. Do dokładnego ustalenia kontekstu tego pochówku potrzeba jednak dalszych badań. Oprócz tego podczas przeszukiwania okolicy natrafiono na skrzynkę wypełnioną monetami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS