Do unikatowego odkrycia doszło w wyniku prac badawczych prowadzonych przez archeologów w Sobiecinie w powiecie jarosławskim. Natrafiono tam na grób scytyjskiego wojownika sprzed 2,5 tysiąca lat.
Pochówki zmarłych przedstawicieli scytyjskiego kręgu kulturowego (łącznie odkrytych zostało pięć grobów), którzy ponad 2,6 tys. lat temu wywędrowali z terenów obecnej Ukrainy w okolice dzisiejszego Jarosławia, odkryto w wyniku badań wykopaliskowych, prowadzonych w związku z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej Jarosław – Oleszyce – Cieszanów – Bełżec oraz mostu na rzece San. Zrealizował je zespół archeologów reprezentujący Archeologiczny Serwis Konsultacyjno-Badawczy Mirosław Kuś. Jak poinformował M. Kuś w rozmowie z PAP, w czasie prac prowadzonych w Sobiecinie odkryto w sumie pięć grobów, które można datować na wczesną epokę żelaza. Trzy z nich są według niego tzw. grobami popielnicowymi, charakterystycznymi dla ludności określanej przez archeologów mianem tarnobrzeskiej kultury łużyckiej. W pewnym oddaleniu od nich odsłonięto też dwa zupełnie inne, a w jednym z nich zachowane były szczątki dwóch osób, których ciała nie zostały spalone przed złożeniem do grobu. W środku, wśród darów grobowych, znaleziono elementy wskazujące na kontrast z tradycją tarnobrzeskiej kultury łużyckiej. Jak tłumaczył archeolog, jej przedstawiciele przeważnie wkładali do grobów elementy stroju, ozdoby lub przedmioty codziennego użytku, a w tym wypadku były to naczynie ceramiczne, żelazny nóż oraz elementy uzbrojenia – grot włóczni i czekan.
Czekan z Sobiecina – jak dowodzi z kolei w rozmowie z PAP dr Marcin Burghardt (członek zespołu Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzącego od 2016 r. badania nad tzw. grodziskiem Scytów w Chotyńcu, pracownik Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich) – zdradza wyraźne cechy scytyjskiego kręgu kulturowego. Scytowie byli przedstawicielami ludu koczowników i nieustraszonych wojowników, który…
Płatny dostęp do treści
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 41% tekstu do przeczytania.
Wykup dostęp
Autor: Urszula Gielo
/ Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS