A A+ A++

Udostępnij!

W Nysie archeolodzy natrafili na średniowieczny mur obronny. Znalezisko zostało dokonane przy ulicy Bielawskiej, gdzie obecnie trwa nowa inwestycja. W miejscu dawnej zabudowy miejskiej realizowana jest nowa kamieniczka, która zostanie przeznaczona pod cele mieszkalne.

Nysa jako znaczący ośrodek miejski w czasach średniowiecza była opasana fortyfikacjami. Pierwsze umocnienia drewniano-ziemne ustąpiły miejsca w 1350 roku nowym, murowanym. Fundatorem tej niezwykle kosztownej inwestycji był biskup wrocławski Przecław z Pogorzeli. Do dziś z tego założenia zachowała się baszta ziębicka i wrocławska oraz fragmenty murów przy dworze biskupim, ulicy Chodowieckiego oraz przy kościele św. Piotra i Pawła. Reliktem dawnej fosy jest tzw. kanał bielawski, który płynie wzdłuż ulicy Bielawskiej i w nowszych czasach nie został ujęty w kolektor ani zasypany jak dawna fosa wzdłuż ulicy Piastowskiej, Parkowej i Chodowieckiego.

W trakcie prowadzonych przez nyskie muzeum badań archeologicznych, zostały przebadane ziemne nawarstwienia archeologiczne miasta Nysa, sięgające głębokości 4 m, a więc praktyczne do dna wykopu. W części górnej nawarstwień – fundamenty dawnej zabudowy kamienicznej, zniszczonej po 1945 roku – mówi naszej redakcji Mariusz Kamiński z Muzeum Powiatowego w Nysie

fot. Muzeum Powiatowe w Nysie

Na podstawie znalezionych zabytków, oraz uzyskanych wyników badań dendrologicznych próbek drewna, wiemy że w części dolnej wykopu odkryliśmy pozostałości zagospodarowania tego terenu od XIII wieku, a więc od początkowego okresu istnienia Nysy. Najciekawsze znalezisko to odsłonięte w linii chodnika lico średniowiecznego muru obronnego. Widoczna dolna, fundamentowa część kamienna, a powyżej – ceglany mur, którego linia posadowienia wyznacza dawny poziom użytkowy miasta w okresie budowy muru.

Mariusz Kamiński, Muzeum Powiatowe w Nysie

Jak się dowiedzieliśmy – średniowieczny mur, który jest wzmocniony przyporą pozostanie w stanie nienaruszonym przez realizowaną budowę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ Литве проходят выборы президента
Następny artykuł75-letnia Ukrainka zaginęła. Pomogła przypadkowa kobieta