1 godz. 8 minut temu
Choć grobowiec Tutenchamona został odkryty dokładnie sto lat temu, wciąż kryje mnóstwo tajemnic, a wiele jego zagadek po dziś dzień czeka na wyjaśnienie. Przez stulecie badań we wnętrzu grobowca odnaleziono dziesiątki różnych przedmiotów, lecz żaden z nich nie wywołał takiej sensacji w świecie archeologów, jak niepozorny na pierwszy rzut oka pierścień z przedziwnym wizerunkiem. Czy mamy do czynienia z niezbitym dowodem na kontakty egipskich władców z przybyszami z kosmosu?
Prowadzący rutynowe badania mumii Tutenchamona archeolodzy, już kończyli trwające kilka tygodni prace badawcze, gdy niespodziewanie uwagę jednego z nich przykuł fragment metalu znajdujący się tuż przy twarzy monarchy. Zespół ostrożnie wydobył niewielki złoty przedmiot, który okazał się pierścieniem ozdobionym dziwnym wizerunkiem.
Postać przedstawiona na pierścieniu ma wydłużoną głowę i jest pozbawiona nosa, a jej ubiór daleko odbiega od typowych egipskich szat — przypomina raczej kombinezon. Również przedmiot, jaki trzyma w rękach, nie przypomina żadnego znanego z egipskich płaskorzeźb i hieroglifów.
Pierścień badają obecnie egiptolodzy. Twierdzą oni, że artefakt ma 2600 lat, a postać przedstawiona na pierścieniu jest wizerunkiem egipskiego boga Ptaha. Problem w tym, że nie przypomina on innych przedstawień tego egipskiego bóstwa, a metal, z którego jest wykonany pierścień, choć przypomina złoto, także nim nie jest.
Taki właśnie, utrzymany w sensacyjnym tonie, news pojawił się na początku sierpnia tego roku na jednej z wielu stron zajmującą się tematyką egiptologicznych fantazji. Tego typu historie to chleb powszedni dla każdego entuzjasty teorii spiskowej, jaką jest paleoastronautyka, zwana też czasem teorią starożytnych astronautów. Światowy rozgłos zyskała mniej więcej 50 lat temu, za sprawą publikacji Ericha von Dänikena. To on dał podwaliny koncepcji, wedle której ogromne prehistoryczne budowle – z piramidami w Gizie na czele – nie były dziełem ludzkim, ale zostały wzniesione przez kosmitów.
Od tego czasu wiele osób dodaje kolejne chwiejne dowody do gmachu wciąż rosnącej paleoastronautyki. W … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS