Kosztem ponad 27 mln zł koncern hutniczy ArcelorMittal Poland (AMP) zmodernizował swój zakład w Chorzowie, przystosowując go do produkcji innowacyjnych szyn kolejowych, które nie były wcześniej wytwarzane ani w Polsce, ani w innych zakładach Grupy ArcelorMittal na świecie.
“Dzięki temu wśród klientów Huty Królewskiej (chorzowskiego zakładu AMP – PAP) znajdą się teraz firmy z Belgii, Holandii, Litwy, Węgier czy Estonii. Ponadto oddział firmy w Chorzowie zyskał mechaniczną znakownicę dla szyn i nowy blok kontrolno-pomiarowy” – poinformował w poniedziałek koncern.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu “Innostal”, służącego zwiększaniu konkurencyjności i innowacyjności polskiego przemysłu stalowego.
Opracowana w Chorzowie technologia, nad która prace trwały cztery lata, charakteryzuje się zmniejszonym zużyciem materiałów w procesie produkcji walców i osprzętu walcowniczego. Efektem są trzy nowe profile szynowe: pierwszy jest przeznaczony dla kolei węgierskiej, drugi powstał na potrzeby kolei w krajach bałtyckich – na Litwie, Łotwie i w Estonii, zaś trzeci to szyna, która będzie eksportowana do Belgii i Holandii. Każdy profil musiał spełniać określone parametry, wyznaczone przez odbiorców.
Ponadto w oddziale w Chorzowie zainstalowano blok kontrolno-pomiarowy, pozwalający kontrolować dodatkowe parametry i własności szyn zgodnie z normami europejskimi. Sprawdza się tam np. czy szyna jest prosta i czy ma jakieś wady powierzchniowe. Tę ostatnią cechę bada się metodą wiroprądową, czyli skanuje powierzchnię produktu w poszukiwaniu ewentualnych wad, które trudno dostrzec tradycyjną metodą – nie widać ich gołym okiem. Dzięki badaniu ultradźwiękowemu można z kolei szybko wykryć ewentualne wady wewnątrz szyny – prześwietlać wnętrze wyrobu.
Nowością w Chorzowie jest także mechaniczna znakownica – urządzenie pozwalające nabijać kod szyny mechanicznie, nadając wyrobowi indywidualny numer – swoisty PESEL dla szyn. Dzięki temu można zidentyfikować produkt na kolejnych etapach obróbki, aż do momentu dostarczenia do klienta.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Skupia blisko połowę potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ponad 10 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 tys.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ je/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS