W II kwartale tego roku Polacy kupowali mieszkania o średniej powierzchni ok. 55,64 m – donosi raport AMFON-SARFiN. Wciąż jednak duży odsetek wybiera te dwupokojowe – zwłaszcza pod wynajem. Jak wybrać i urządzić mieszkanie, by było funkcjonalne mimo niewielkiego metrażu?
1. Oddzielna kuchnia
Wbrew trendowi, który przez lata wyznaczał układ polskich mieszkań, otwarta kuchnia nie jest absolutnym must-have. W mniejszych – jedno- i dwupokojowych lokalach pożądane jest wręcz, by przestrzeń ta była oddzielona od (niekiedy jedynego) pomieszczenia, w którym śpimy.
– Małymi mieszkaniami przeważnie zainteresowani są inwestorzy. Kupując pod najem, muszą kierować się potrzebami przyszłych mieszkańców – zapewnieniem prywatności, funkcjonalnego układu czy przestrzeni, w której można przechowywać rzeczy. Wówczas zamknięta kuchnia będzie dawała większy komfort. W przypadku podziału na wynajem na pokoje, nie „traci się” pomieszczenia. Kuchnia użytkowana jest wspólnie, a każdy ma komfortową sypialnię – mówi Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM Mój Dom.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Dodaje, że planując inwestycję Pixel House przy ulicy Legnickiej w Warszawie, wzięto pod uwagę, że to lokalizacja, którą inwestorzy będą wybierać z uwagi na bliskość biurowców i dobre połączenia komunikacyjne.
– Zdecydowaliśmy się na to, by w znacznej większości jednopokojowe mieszkania miały kuchnię zamkniętą. Ten układ cieszył się dużą popularnością i obecnie mamy już tylko 3 takie lokale w sprzedaży – mówi Tomasz Bednarek.
Planując kupno niewielkiego mieszkania, warto zatem wybierać spośród tych, w których kuchnia jest wydzielona. Zapewni to większy komfort, a przy okazji pozwoli uzyskać jedno pomieszczenie, które może być zarówno pokojem dziennym, jak i wygodną sypialnią.
2. Przedzielanie pomieszczeń
To, że warto dostosować swoje mieszkanie do własnych potrzeb, nie ulega wątpliwości. W przypadku rynku pierwotnego, na etapie budowy, wystarczy zgłosić pożądane zmiany deweloperowi, a po uzgodnieniu możliwości zostaną one wprowadzone. Mamy jednak do dyspozycji inne opcje – znacznie mniej inwazyjne.
W poprzednich dekadach popularne było wydzielanie części pomieszczenia meblościanką. Kto z nas nie pamięta mebli na nóżkach, które przedzielały na pół pokoje? Dziś dostępne są zupełnie inne opcje – jak chociażby ściany przesuwne, które są i funkcjonalne, i bardzo estetyczne.
Można także zdecydować się na przedzielenie pomieszczenia zasłoną na szynie – jednak takie rozwiązanie sprawdzi się bardziej przy tworzeniu strefy nocnej i dziennej w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana zasłona dekoruje wnętrze i nadaje przytulności. A jeśli się znudzi – wystarczy ją zdjąć, a szynę zostawić na wypadek, gdybyśmy zechcieli wrócić do tego sposobu.
Można też uciec się do klasycznych rozwiązań, ale zamiast typowej meblościanki zrobić domową biblioteczkę, która optycznie podzieli pomieszczenie, a jednocześnie będzie funkcjonalna. Innym sposobem jest również – na etapie wykończenia – stworzenie różnicy w poziomach posadzki. Można połączyć to także z odmiennymi materiałami wykończeniowymi – zarówno pod względem faktury, jak i koloru.
CZYTAJ TEŻ: MAŁE MIESZKANIE JAK SPRAWIDZ BY BYŁO WYGODNE I FUNKCJONALNE
3. Wykorzystaj balkon inaczej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS